ABD bir ‘milyoner karışımı’ geçiriyor; bunlar zengin nüfusun en hızlı arttığı şehirler

Ülke, yatırım-göç danışmanlığı şirketi Henley & Partners’ın “milyoner remiksi” olarak adlandırdığı süreçten geçerken, ABD’de dünyanın en zengin insanlarının göç kalıpları değişiyor.

Henley & Partners’ın Kuzey Amerika başkanı Mehdi Kadiri, ABD Varlık Raporu 2024’te “Yükselen vergiler, suçlar veya diğer iç kaygılar nedeniyle milyonerlerin Amerika’dan göçünün yaklaştığını anlatan sansasyonel manşetler zaman zaman ortaya çıkıyor” dedi.

“Ancak veriler, net girişlerin herhangi bir çok yıllı dönemde istikrarlı bir şekilde pozitif kaldığını gösteriyor. Bugün toptan kaçıştan ziyade, Amerika’da gözlemlediğimiz şey daha çok bir ‘milyoner remiksi’.”

Raporda, ABD’de yaşayan milyonerlerin sayısının giderek arttığının “yalnızca Güney sınırından değil, aynı zamanda kalıcı Amerikan rüyasının peşinde koşan vasıflı göçmen yeteneklerinden gelen aralıksız göçmen akınıyla da desteklendiği” belirtildi.

Varlık istihbarat şirketi New World Wealth tarafından sağlanan rapordaki veriler, hem uluslararası hem de yurt içi göçün yanı sıra giderek artan sayıda insanın gerçekten milyoner haline geldiğini yansıtıyor.

Bunlar ABD’de milyoner nüfuslarının en hızlı arttığı beş bölgedir ve milyoner nüfuslarının en büyük yüzdesel artışa sahip olduğu yerler olarak ölçülmektedir.

5. Körfez Bölgesi, Kaliforniya

30 Mayıs 2023’te San Francisco, Kaliforniya’da San Francisco silüetinin havadan görünümü.
Brandon Sloter/Getty Images

Pandemi, New York City ve San Francisco Körfez Bölgesi gibi geleneksel iş merkezlerinden işçilerin göçüne tanık oldu, ancak San Francisco’nun milyoner nüfusu son on yılda hala önemli ölçüde arttı.

Henley & Partners’ın raporuna göre, Körfez Bölgesi’nde yaşayan milyonerlerin sayısı 2013 ile 2023 arasında %82 artarak yaklaşık 306.000’e ulaştı. Bu sadece 10 yıl içinde milyoner sayısının yaklaşık 136.000 arttığını gösteriyor.

Körfez Bölgesi, San Francisco, San Jose ve Oakland şehirlerini kapsamaktadır. Belki de en önemlisi, bölgenin, aralarında Google’ın ana şirketi Alphabet, HP, Intel, Nvidia ve PayPal’ın da bulunduğu şirketlerin genel merkezlerinin bulunduğu Silikon Vadisi’ndeki teknoloji merkezine ev sahipliği yapmasıdır.

Ancak bazı bölge sakinleri ve iş dünyası liderleri, suç ve evsizlik endişelerini öne sürerek San Francisco’da büyük bir düşüş yaşandığını söylüyor. ABD Nüfus Sayımı Bürosu’nun tahminlerine göre San Francisco’nun nüfusu salgın nedeniyle %7,5 düştü.

4. Greenwich ve Darien, Connecticut

Greenwich, Connecticut’tan sudan bir görüntü
Greenwich, Connecticut DenisTangneyJr/ Getty Images
Rapora göre Greenwich ve Darien’in milyoner nüfusu 2013 ile 2023 arasında %84 artarak yaklaşık 12.500’e ulaştı.

Greenwich ve komşu küçük kasaba Darien, Connecticut’ın Gold Coast’unda Stamford’un her iki yanında yer almaktadır. Sürekli olarak ABD’nin en zengin şehirlerinden biri olarak gösterilen Greenwich’te bir dizi hedge fonu ve finansal hizmet şirketi bulunmaktadır. New York’a yakınlığı nedeniyle bazı Wall Street bankacılarının burada evleri var.

ABD Nüfus Sayımı Bürosu verilerine göre, Temmuz 2022 itibarıyla Greenwich’te yaklaşık 64.000 kişi, Darien’da ise yaklaşık 22.000 kişi yaşıyordu.\

3. Palm Beach ve West Palm Beach, Florida

ABD Nüfus Sayımı Bürosu verilerine göre West Palm Beach’in nüfusu yaklaşık 121.000 iken Palm Beach’in yalnızca 9.000 sakini var. Veriler, eski nüfusun 2010 ile 2022 arasında yaklaşık %21 arttığını gösteriyor.

Önemli bir emekli ve kar kuşları merkezi olan Palm Beach County’ye göç, 2020 öncesinde zaten yüksekti. Ancak pandemi sırasında uzaktan çalışanların karantina sırasında daha güneşli bir iklim, düşük vergiler ve daha iyi bir iş-yaşam dengesi arayışına girmesiyle bu durum daha da hızlandı.

İlçedeki belediye başkanları daha önce Business Insider’a işletmelerin, özellikle de finansal hizmet şirketlerinin, iş yanlısı ortam ve Ticaret Odası ve İş Geliştirme Kurulu gibi aktif gruplar nedeniyle buraya taşındığını söylemişti. Elliott Investment Management, pandemi sırasında genel merkezini Manhattan’dan West Palm Beach’e taşıdı.

2. Scottsdale, Arizona

Scottsdale, Arizona.
Scottsdale, Arizona. Antdrone/Shutterstock
Henley & Partners’ın raporuna göre, Scottsdale’de yaşayan milyonerlerin sayısı da son on yılda ikiye katlandı ve 2013 ile 2023 arasında %102 arttı. Rapora göre şu anda yaklaşık 14.500 milyoner bulunuyor.

Zengin çöl şehri Phoenix’e yakın bir konumdadır ve golf kulüpleriyle çevrilidir.

New World Wealth’in araştırma başkanı Andrew Amoils raporda şöyle yazdı: “Scottsdale, sayıları giderek artan özel golf ve yaşam tarzı mülklerine ev sahipliği yapıyor ve zengin emeklilerin yanı sıra Kaliforniya’dan çok sayıda teknoloji girişimcisini de kendine çekiyor.”

ABD Nüfus Sayımı Bürosu’nun tahminlerine göre Temmuz 2022 itibarıyla şehrin nüfusu yaklaşık 250.000’di.

1. Austin, Teksas

Austin manzarası

Yazar için iyi olan bir şey de pek çok insanın hâlâ Austin’e taşınmak istemesiydi. Brandon Bell/Getty Images
Austin’de yaşayan milyonerlerin sayısı son on yılda iki kattan fazla arttı.

Rapordaki verilere göre, 2013 ile 2023 yılları arasında Lone Star Eyaleti’nin başkentinde yaşayan milyonerlerin sayısı %110 artarak tahmini 32.700’e ulaştı.

Rapora göre kentte ayrıca değeri 100 milyon dolardan fazla olan 92 kişi ve 10 milyarder yaşıyor.

Salgın sırasında Teksas’a taşınan insan sayısı da dahil olmak üzere Austin’e göç son yıllarda patlama yaşadı. ABD Nüfus Sayımı Bürosu’nun tahminlerine göre, Temmuz 2022 itibarıyla şehrin nüfusu yaklaşık 975.000’di; bu, 2010’dan bu yana neredeyse dörtte birlik bir artışı temsil ediyor, yani ABD’nin genel nüfus artışından yaklaşık üç kat daha yüksek.

Austin’in gelişen bir teknoloji sahnesi var. Oracle ve Tesla, salgın sırasında merkezlerini şehre taşıdılar ve Apple, Facebook ve Google’ın burada büyük varlıkları var. Hatta şehrin bir kısmına “Silikon Tepeleri” adı bile verildi.

Austin aynı zamanda her yıl South by Southwest Müzik Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor ve yaşam masrafları New York City ve Los Angeles’a göre çok daha düşük.

Ancak bazı teknoloji çalışanları aşırı sıcaklıklar, trafik, aşırı kalabalık ve hayal kırıklığı yaratan teknoloji sahnesi gibi faktörleri öne sürerek şehre taşınmaktan pişman olduklarını söylüyor.

New York City kesintiyi başaramadı

New York şehir manzarası

New York şehrinin silueti CHARLY TRIBALLEAU/AFP, Getty Images aracılığıyla
New York City’nin milyoner nüfusu 2013 ile 2023 arasında %48 artarken, Austin’deki %110’luk büyük artış görüldü.

Ancak şehir hâlâ ABD’de en fazla milyonerin bulunduğu şehir. Aralık 2023 itibarıyla yaklaşık 350.000 milyoner New York City’yi evi olarak görüyor; bu sayı, ikinci en büyük milyoner nüfusuna sahip olan Bay Area’dan yaklaşık 45.000 daha fazla. Henley & Partners’ın raporuna göre Austin’de Aralık ayı itibarıyla yalnızca 32.700 milyoner vardı.

New World Wealth’in araştırma başkanı Amoils, şirketin Salt Lake City ile Florida’nın Tampa ve Napoli şehirlerinin önümüzdeki yıllarda artan sayıda zengin insanı çekmesini beklediğini söyledi.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *