ABD, Rusya’nın en büyük Batı bankasına 1,6 milyar dolarlık sanayi yatırımını iptal etmesi için baskı yapıyor

Avusturyalı bir bankanın hâlâ Rusya’da bulunan 1,6 milyar dolarlık varlığını ülkesine geri getirme planı, anlaşmanın Batı yaptırımlarını ihlal edeceği endişesi nedeniyle ABD’nin geri adım atmasıyla karşı karşıya.

Raiffeisen Bank International, Moskova’nın yabancı firmalara yönelik sıkılaştırılmış çıkış koşulları nedeniyle Rusya birimini satma veya ayırma çabaları zorlanırken, ülkede kalan en büyük yabancı sermayeli kredi kuruluşu olmaya devam ediyor.

Bayi, Aralık ayında, başlangıçta Rus işadamı Oleg Deripaska’nın sahibi olduğu Avusturyalı inşaat şirketi Strabag’ın hisselerini satın almayı planlayan yeni bir strateji önerdi.

Çin, Rusya anlaşmaları nedeniyle ABD ve AB’nin artan ateşine maruz kalıyor

Rusya’nın ayakta kalmak için kullandığı bankacılık boşlukları kapanıyor

Rusya alternatif ekonomik ortaklar ararken Küba’ya büyük yatırım yapıyor

Yüzde 28’lik hisse Raiffeisen’in Rusya’daki yan kuruluşu aracılığıyla sağlanacak ve ardından hisseler Viyana’ya devredilecek. Fikir, Rusya’da dondurulan milyarlarca avro değerindeki varlıkların bir kısmının kilidini açmanın bir yolu olarak lanse edildi.

Ancak Çarşamba günkü Reuters raporuna göre anlaşma Washington’un incelemesiyle karşı karşıya. Bu, Deripaska’ya Kremlin’le potansiyel bağlantılar nedeniyle yaptırım uygulanması nedeniyle işlemin Batı kısıtlamalarının olası bir ihlali haline gelmesi anlamına geliyor.

ABD’li yetkililer düzenlemeyle ilgili kişi ve kuruluşların ayrıntılarını talep etti; Kaynaklar, anlaşmanın ABD yaptırımlarını ihlal ettiği tespit edilirse ve Raiffeisen’in hâlâ planı uygulamaya devam etmesi durumunda kendi cezalarıyla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Raiffeisen tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir bildiride banka, “Reuters söylentileri” olarak adlandırdığı söylentilere karşı çıkarak, uygunluğu doğruladığını ve ABD yetkililerine bilgi verdiğini belirtti.

“Ayrıca, bu işlemde ABD’nin hiçbir bağlantısı olmadığı kabul edildi. RBI’nin yaptırımları ihlal edecek veya RBI’yı yaptırım riskine maruz bırakacak herhangi bir anlaşmaya devam etmeyeceğini söylemeye gerek yok” dedi.

Reuters raporunun ardından şirket hisseleri yüzde 16’ya kadar düştü.

Gazete, gördüğü bir bildiriye dayanarak, “olumsuz piyasa tepkisinin” bankayı aynı gündeki 650 euroluk tahvil satışını ertelemeye zorladığını söyledi.

Raiffeisen’in yanı sıra ABD, Rusya ile işlemleri kolaylaştırmaya devam eden yabancı bankalar üzerindeki baskıyı artırıyor. Avusturya’nın ötesinde, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi ülkelerdeki borç verenler de buna dahildir.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *