Aktivist yatırımcı Nelson Peltz, kendisinin bir ‘zorba milyarder’ olduğunun ‘muhtemelen doğru’ olduğunu söylüyor

Disney’in yönetim kurulunda iki sandalye kazanmak için 25 milyon dolarlık bir savaş yürüten yatırım fonu Trian Partners’ın arkasındaki 81 yaşındaki milyarderin bu açıklaması, kızı Nicola’nın düğünü için düğün planlamacılara bir kez 159.000 dolarlık depozitoyu iade etmemesi nedeniyle dava açmasının ardından ortaya çıktı. onları işe aldıktan dokuz gün sonra kovmuştu.

The Independent’ın haberine göre, düğün planlamacıları, ailenin kısa sürede mantıksız taleplerde bulunduğunu söyleyerek Peltz’i “milyarder zorba” olarak adlandırdıkları bir karşı dava açtılar.

Trian’ın Disney yönetim kurulu koltukları için verdiği 25 milyon dolarlık mücadele, Nelson Peltz’in piyasadaki en güçlü aktivist yatırımcı olarak son mücadelesi olabilir

George Lucas, vekalet kavgasının ortasında Disney CEO’su Bob Iger’e ‘tam inanç ve güvene sahip’ olduğunu söyledi

Disney, aktivist yatırımcı Nelson Peltz ile savaşında Pinokyo’yu kullandı

Davalar daha sonra çözüldü, ancak düğün planlamacıları onun hayatını nasıl yaşadığına dair yeterince adil bir değerlendirme yaptı. Cuma günü yayınlanan ve Disney’in mevcut yönetim kuruluyla olan mücadelesini de tartıştığı bir röportajda Financial Times’a bunu söyledi.

Sigorta sektörünün insani amaçlara öncelik vermesinin yeni bir yolu
SPONSORLU İÇERİK Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu
Sigorta sektörünün insani amaçlara öncelik vermesinin yeni bir yolu

“Zorba değilsen milyarder olmanın ne anlamı var?” FT, Peltz’in itibarından bahsettiğini bildirdi. Şöyle ekledi: “Hiçbir şey yapmamakla çok şey kazandılar. Ama köprünün altında su var.”

Peltz, şirket üzerinde daha fazla kontrol elde etmek ve azalan hisse değerini desteklemek için 3 Nisan’da yapılacak seçimde iki Disney yönetim kurulu koltuğunun kontrolünü ele geçirmeye yönelik çekişmeli bir çabaya öncülük ediyor – bu, Trian’ın yatırım yaptığı diğer dört şirkette yaptığı bir hamleydi.

Variety’ye göre Trian, Disney’de %1,8 hisseye veya 3,6 milyar dolar değerinde 32,3 milyon hisseye sahip.

Bu ayın başlarında hissedarlara yazdığı bir mektupta, Disney yönetiminin borsada on yıl boyunca düşük performans göstermesini eleştirerek, Trian, eğlence şirketinin kontrolünü daha fazla ele geçirmesi gerektiğinin nedenleri olarak “yıllarca süren görünüşte kötü seçimleri ve başarısız stratejileri” gösterdi.

Disney buna karşı çıktı ve CEO Bob Iger, hissedarlara yaptığı kayıtlı bir açıklamada Trian gibi aktivist yatırımcıların çabalarının “büyük dikkat dağıtıcı” olduğunu ve “tam olarak ihtiyacımız olmayan şeyler” olduğunu söyledi.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Trian’ın en ateşli yatırım firmalarından biri olarak itibarı son yıllarda sarsıldı; varlıkları 2015’te yaklaşık 12,5 milyar dolardan şu anda yaklaşık 10 milyar dolara düştü ve fonun parası büyük ölçüde Asya ve Orta Asya’daki yatırımcılardan geliyor. Amerikalı destekçiler yerine Doğu.

FT’nin haberine göre Peltz, “Disney aptal çünkü ben Bob Iger’ı kovmaya çalışmıyorum, ona yardım etmek istiyorum” dedi: “Biz CEO’ları kovmuyoruz.”

Trian ve Disney’in temsilcileri, Business Insider’ın yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Disney’in bir sözcüsü daha önce BI’ı “Trian’ın Kurgusunu Gerçeklerle Düzeltmek” başlıklı yakın tarihli bir yatırımcı sunumuna işaret etmişti ve bu sunum fonun çabalarını sert bir şekilde eleştirerek şöyle demişti: “Yaratıcılığı, bir hedge fonunu yönettiğiniz gibi yönetemezsiniz.”

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *