Apple’ın değeri artık Microsoft’tan 540 milyar dolar daha az; Tesla büyüklüğünde bir boşluk

Apple, 2023’ün sonunda dünyanın en değerli halka açık şirketiydi, ancak şu anda Microsoft’tan hayret verici bir şekilde 540 milyar dolar daha az değere sahip; bu, Tesla’nın tüm piyasa değerine eşdeğer bir boşluk.

iPhone üreticisinin piyasa değeri Perşembe kapanışında 2,65 trilyon dolar seviyesinde yer alırken, Microsoft’unki 3,19 trilyon dolardı. Aralık ayı sonunda Apple’ın değeri 3 trilyon dolar veya Microsoft’tan yaklaşık 200 milyar dolar daha fazlaydı.

Piyasa değerindeki genişleyen fark, hisse senetlerinin bu yılki performansındaki keskin farkı yansıtıyor. Apple hisseleri %11 oranında değer kaybederken Microsoft’un hisseleri %14 arttı.

Satya Nadella, Google’ın yapay zeka yarışının ‘varsayılan kazananı’ olması gerektiğini söyledi

Microsoft’tan Satya Nadella, Sam Altman’ı işe almaya çalıştı. Yerine Mustafa Süleyman’ı aldı.

Analist, iPhone üreticisinin yapay zekayla yatırımcıları şaşırtmaması durumunda Nvidia’nın Apple’ın değerinde sıçrama yapabileceğini söylüyor

Apple’ın slaytı CEO Tim Cook’un karşılaştığı birçok zorluğun bir ürünü. Teknoloji devinin yeni Vision Pro kulaklığı şüpheyle karşılandı ve Apple’ın yıllar süren geliştirme sürecinin ardından bir araba üretme planlarından vazgeçtiği bildirildi.

iPhone üreticisi Çin satışlarında da yavaşlama yaşadı. Üstelik bu ayın başında AB rekabet düzenleyicileri tarafından Spotify ve diğer müzik akışı uygulamalarına zarar vermek amacıyla pazar hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle yaklaşık 2 milyar dolar para cezasına çarptırıldı.

Adalet Bakanlığı bunu Perşembe günü Apple’a bir antitröst davasıyla tokatlayarak izledi. Teknoloji devini, tüketicilere ve geliştiricilere zarar veren ve rekabeti engelleyen “akıllı telefonlar üzerinde yasa dışı bir tekele” sahip olmakla suçladı.

Bu arada Microsoft hisseleri, ChatGPT’nin ana şirketi OpenAI’deki hisseleri ve yapay zeka devriminde önemli bir oyuncu olma potansiyeli konusundaki heyecan nedeniyle bu yıl yükselişe geçti.

Microsoft ayrıca Copilot da dahil olmak üzere kendi yapay zeka araçlarını piyasaya sürdü ve Amazon ve Alphabet’in yanı sıra üç ana bulut sağlayıcısından biri olarak, başka bir bilgi işlem patlamasından kâr elde etmeye hazırlanıyor.

CEO Satya Nadella’nın şirketi de hızla büyüyor. Son kazanç raporuna göre, gelirler Aralık ayına kadar geçen altı ayda yıllık %15 artışla yaklaşık 119 milyar dolara yükseldi ve net gelir de %30 artışla 44 milyar doların üzerine çıktı.

Kaba bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Apple’ın 2023 yıllık raporu, gelirlerinin %3 düşüşle 383 milyar dolara, net gelirinin de %3 düşüşle 97 milyar dolara gerilediğini gösteriyor.

Apple değer farkını kapatabilir ve hatta gelecekte Microsoft’u tekrar geçebilir. Ama en azından şimdilik iki şirket arasında bir Tesla kullanabilirsin.

Business Insider’ın ana şirketi Axel Springer, OpenAI’nin modellerini medya markalarının raporlamasına göre eğitmesine olanak tanıyan küresel bir anlaşmaya sahip.

Business Insider’ın ana şirketi Axel Springer, OpenAI’nin modellerini medya markalarının raporlamasına göre eğitmesine olanak tanıyan küresel bir anlaşmaya sahip.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *