Çalışanlara yardımcı olabilecek 4 iş seyahati politikası

 

İş seyahati müşterilerle yüz yüze tanışma, konferanslara katılma ve yeni pazarları keşfetme fırsatları sağlar ancak bazı dezavantajlar da vardır. Bir iş gezisi sırasında çalışanlar ailelerinden uzaktadır, normal rutinleri bozulur ve genellikle daha uzun saatler boyunca oturumda kalırlar, bu da stresli olabilir.

Ancak bu zorluklar caydırıcı değil: 2023 Küresel İş Seyahati Birliği raporuna göre, iş seyahati harcamalarının 2024 yılında pandemi öncesi toplamı olan 1,4 trilyon dolara dönmesi ve 2027 sonunda yaklaşık 1,8 trilyon dolara çıkması bekleniyor.

İş seyahatlerinin birçok işyerinde önemli bir rol oynadığı göz önüne alındığında, Business Insider, şirketlerin iş seyahatinde olanların stresi azaltmalarına ve tükenmişliği önlemelerine nasıl yardımcı olabileceği konusunda tavsiyelerini almak için üç iş lideriyle görüştü. Aşağıdaki dört politikayı önerdiler.

1. Bir iş gezisinden sonra PTO sağlayın.

İş seyahatinde olan ve birkaç gün uzakta kalan kişilerin genellikle ofise dönmeleri ve sanki hiç ayrılmamış gibi devam etmeleri beklenir, bu da stresi artırabilir.

Halkla ilişkiler firması Society22’nin kurucusu ve CEO’su Danielle Sabrina, iş için her hafta seyahat ediyor. İşverenlerin, çalışanlarına bir iş gezisinin ardından iyileşmek için izin vermelerine izin vererek iş seyahatinin yükünü hafifletebileceklerini söyledi.

Sabrina, “İyileşme süresine izin veren ve seyahat süresini hesaba katan yumuşak PTO politikaları gibi faydalar, çalışanların iyi dinlenmelerini ve işe en iyi halleriyle gelmelerini sağlayabilir” dedi. “Bu önlemler toplu olarak tükenmişliğin önlenmesine, iş memnuniyetinin artırılmasına ve daha sağlıklı, daha üretken bir çalışma ortamının desteklenmesine katkıda bulunuyor.”

Danielle Sabrina’nın vesikalığı

Society22’nin kurucusu ve CEO’su Danielle Sabrina. Eric Snyder Fotoğrafçılık
Bağımsız insan kaynakları şirketi Norfus Firm’ın kurucusu Natalie Norfus da bir iş gezisinin ardından dinlenme süresi önerdi.

Norfus, iş için seyahat eden çalışanların çocukların, evcil hayvanların veya yaşlı aile üyelerinin birincil bakıcıları olabileceğini söyledi. İş seyahati sıklıkla kişinin rutinlerini ve iş-yaşam dengesini bozduğundan, çalışanların işe dönmeden önce bir veya iki güne ihtiyacı olabilir.

Natalie Norfus’un vesikalığı
Natalie Norfus, Norfus Firmasının kurucusu. Natalie E. Norfus ve Julian Buitrago’nun izniyle
Norfus, “Bir çalışan bir haftalık iş gezisine çıkmışsa, şirket en az bir veya iki gün dinlenmeyi zorunlu kılmalıdır” dedi. “Bu politika, çalışanların jet lag’dan kurtulmalarına, kişisel zamanlarını yakalamalarına ve seyahatin kümülatif stresini azaltmalarına olanak tanıyor. Bu aynı zamanda çalışanın iş önceliklerinin uygun şekilde dengelenmesini de gerektiriyor, böylece dinlenme süresini hiçbir şey olmadan geçirebilecekleri alana sahip olduklarını hissediyorlar. işe yetişme konusunda endişeleniyorum.”

2. Seyahat günlerinde toplantılara izin vermeyin.

Bir iş gezisi ister yakındaki bir şehre gidip gelmeyi isterse başka bir ülkeye seyahat etmeyi içeriyor olsun, iş seyahati yorucu olabilir. Çalışanlar varış yerlerine vardıklarında, toplantılara veya etkinliklere katılmadan önce günün geri kalanını yerleşmek için ayırmalıdırlar.

Sabrina, “Bir iş gezisinde mükemmel dengeyi yakalamanın sırrı, yoğun bir program yerine dinlenme ve beslenmeye öncelik vermekte yatıyor” dedi. “Daha rahat bir yaklaşımı tercih ederek, genellikle toplantılarımdan bir gün önce geliyorum, böylece rahat bir gece uykusu çekiyorum.”

Uçan kişiler gecikmeler yaşayabilir ve bu da şirketlerin seyahat günlerinde toplantı veya etkinlik planlamaktan kaçınmasına neden olur.

Norfus, “Uçuş gecikmeleri, iptaller, bagaj kaybı ve alışılmadık yerlere gitmek gibi seyahatin lojistiğiyle uğraşmak, yolculuğa ekstra bir karmaşıklık ve potansiyel stres katmanı ekliyor” dedi ve kendisinin de sık sık gecikmeler yaşadığını ekledi. Geçen yıl.

3. Yükseltilmiş uçuşlar veya premium konaklamalar için rezervasyon yaptırın.

İK profesyonellerine yönelik bir planlama platformu olan AbsenceSoft’un izin uyumluluğundan sorumlu başkan yardımcısı Ashlee Brennan, şirketin seyahat politikalarının daha uzun uçuşlar için business sınıfı koltuklar veya en azından yükseltme seçeneği sunması gerektiğini söyledi.

Brennan, “İşverenler, fiziksel sınırlamalar veya kısıtlamalar nedeniyle bir çalışanın belirli bir havayolu koltuğu için ekstra ödeme yapmasına izin vermelidir” dedi. “Başka bir politika, çalışanların en ucuz uçuşu seçmesini gerektirmek yerine, programlarına ve kişisel yükümlülüklerine uygun olanı seçmek olabilir.”

Ashlee Brennan’ın vesikalığı

AbsenceSoft’ta izin uyumluluğundan sorumlu başkan yardımcısı Ashlee Brennan. Ashlee Brennan’ın izniyle
Daha konforlu konaklama yerlerinde kalmak çalışanların moralini de artırabilir. Spor salonu ve spa gibi olanaklara sahip birinci sınıf oteller, uzun bir günün ardından egzersiz yapmak veya stres atmak isteyen çalışanlar için faydalıdır.

Sabrina BI’ye “Şirketler, yolculuklar bir veya iki günü aştığında üst sınıf otellere rezervasyon yapmalıdır” dedi. “Birinci sınıf otellerde kalmak yalnızca konforu artırmakla kalmıyor, aynı zamanda lüks işletmelerin genellikle sunduğu çeşitli olanaklar ve sağlık bilincine sahip yemek seçeneklerinin bolluğu sayesinde yolculuğuma verimlilik de katıyor.”

4. İş seyahatini gerektiği gibi ölçeklendirin.

Birçok çalışan için iş seyahatinden kaynaklanan stresi azaltmanın en iyi yolu, yaptıkları iş gezisi sayısını sınırlamaktır.

Norfus, “İş seyahatlerinin sıklığına bir sınır koymak tükenmişliği önleyebilir” dedi. “Bu, bir çalışanın ayda veya üç ayda yapabileceği seyahat sayısını sınırlamak anlamına gelebilir. Her seyahatin gerekliliğini değerlendirmek ve video konferans gibi alternatifleri keşfetmek önemlidir.”

Sık sık seyahat etme eğiliminde olan çalışanların yöneticileriyle oturup dengeli bir program sürdürürken kaç iş gezisine çıkabileceklerini tartışmaları gerekebilir.

Norfus, “Ne kadar iş seyahatine dayanabileceğiniz ve işiniz sık seyahat etmeyi gerektiriyorsa ne kadar işi gerçekçi bir şekilde tamamlayabileceğiniz konusunda gerçekçi olmak önemlidir” dedi. “İhtiyaçlarınızı netleştirdikten sonra yöneticinizle açık ve düzenli iletişim kurun ve stresi yönetmenize yardımcı olmak için esnek planlama veya son teslim tarihleri ve öncelikleri yeniden düzenleme gibi kolaylıklar talep edin.”

Çalışanlar daha az seyahate çıkmanın yanı sıra ayarlanabilir bir program veya daha az sosyal etkinliğe katılma seçeneği gibi konaklamalar talep edebilir.

Brennan, “İş seyahatinde olanlar, seyahatteki konfor düzeyleri ve deneyimi kolaylaştırmaya yardımcı olacak herhangi bir faydanın olup olmadığı konusunda yöneticilerine karşı açık olmalı” dedi. “İş seyahati çoğu zaman birçok mesleğin ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak çalışanların, bir haftalık gezi sırasında her sosyal toplantıya katılmak zorunda olmadıklarını ve seyahati kolaylaştıracak konaklama isteme seçeneklerine sahip olduklarını anlamaları gerekir.”

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *