Depo lojistik sistemleri, hafif artırılmış gerçeklik kulaklıklarında

Bu, artırılmış ve karma gerçeklik için büyük bir yıl olacak; Apple’ın Vision Pro’su, yarının bilgisayarının başınıza bağlanabileceği fikrini vurguluyor. Ancak AR, halihazırda insanların yalnızca ofiste değil, depoda da çalışma şeklini bozuyor.

Küresel lojistik şirketi DHL’in 2017 trend raporunda, artırılmış gerçeklik başlıklarının depo toplayıcılarının üretkenliğini %15’e kadar artırdığı ortaya çıktı. Yaklaşık dört yıl sonra Coca-Cola da benzer etkileyici sonuçları paylaştı ve AR’nin toplama doğruluğunu %99,9’a kadar artırabildiğini buldu.

Geleneksel numaralı gözlüklere benzeyen en yeni AR kulaklıkları, üretkenlik avantajlarını lojistiğin her yönüne ve hatta ötesine taşıyabilir.

1997 yılında kurulan AR kulaklık üreticisi Vuzix’in başkanı ve CEO’su Paul Travers, “En büyük ve en umut verici alan %100 tedarik zinciridir” dedi. “Depodaki insanlara yardım etme, ön taraftaki insanlara yardım etme fikri Mağazanın büyümesi ve tedarik zincirinde insan sayısını artırmak büyük bir mesele ve yapay zekanın kullanılmasıyla birlikte tüm bunlarla el ele gidiyor.”

Artırılmış gerçeklik depodaki değerini kanıtlıyor
Vuzix’in kulaklıklarını geliştiren şirketler arasında, depolarda otomatik karar almayı ve iş planlamayı destekleyen yazılımlar oluşturmak amacıyla 2014 yılında kurulan LogistiView da yer alıyor. Bu kararlar işçilere AR kulaklıkları aracılığıyla aktarılabiliyor.

LogistiView kurucu ortağı ve CEO’su Seth Patin şirketi kurduğunda AR’nin “harika bir fikir olduğunu ancak tam olarak pratik olmadığını” söyledi. Patin, depo yönetimi sistemleri konusunda geçmişi olan biri olarak Business Insider’a “onlarla ilgili harika şeylerin yanı sıra boşlukları da gördü” dedi.

İlk başta gitmek zordu; Patin, Google’ın talihsiz Glass kulaklığına dayanan ilk dağıtımların aşırı ısınma eğiliminde olduğunu hatırladı. Ancak donanım gelişti ve LogistiView’in müşterileri arasında artık kurumsal tesisler servis sağlayıcısı Cintas, kontakt lens üreticisi CooperVision ve lüks giyim markası Peter Millar da yer alıyor. İkincisi, her tatil sezonunda siparişlerdeki artışla başa çıkmak için çalışanların depo katındaki öğeleri tanımlamasına yardımcı olmak için AR’den yararlanan “vizyon toplama”yı kullandı.

TeamViewer’ın çözüm sunumundan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Brian Ballard, AR’nin çalışanlar için de bir nimet olduğunu söyledi. Sipariş karşılama-dağıtım çalışanlarına “gerçek zamanlı, yüksek kaliteli bilgiler” sağlamanın depo toplayıcılarının daha odaklanmış ve hazırlıklı kalmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Uzaktan teknik desteğe odaklanarak 2004 yılında kurulan TeamViewer, şirketlerin hataları oluşmadan önce düzeltmelerine yardımcı olmak için Frontline adı verilen entegre bir AR platformu sunuyor.

Tek bir konteynerin %5 veya %10 oranında eksik paketlenmesi bir felaket değildir, ancak bu hata binlerce veya onbinlerce konteynerde yapılırsa maliyet önemli olabilir. Bir AR kulaklığı, paketlenen öğelere özel gerçek zamanlı talimatlarla bu sorunu çözebilir. Ayrıca bir çalışanın yardıma ihtiyacı varsa, kendisine uzaktan tavsiyede bulunacak bir uzmana başvurabilir.

Ballard, “Yardımlı artırılmış gerçeklik olarak değerlendirdiğimizde lojistik çok sıcak. Müşteriler için çok yüksek bir yatırım getirisi” dedi. “Benimseme o kadar da zor değil ve cihazın kullanılabilirliği iyi.”

Neden Vision Pro olmasın?
Ancak depolarda kullanılan cihazlar beklediğiniz gibi olmayabilir.

Üst düzey görsel doğruluk, kullanımı kolay arayüzler ve geniş uygulama ekosistemleriyle Apple Vision Pro ve Meta Quest, artırılmış ve sanal gerçeklik cihazları söz konusu olduğunda genellikle ilgi odağı oluyor. Ancak lojistik ve üretimin en ileri noktasındaki AR kulaklıkları Vision Pro veya Quest’ten daha ince, daha hafif ve daha dayanıklıdır. Vuzix M4000, “Ready Player One”dan çok bir güvenlik gözlüğüne benziyor.

Bir depo çalışanı bir çift Vuzix M4000 akıllı gözlük takıyor
Vuzix’in hafif M4000 akıllı gözlükleri gün boyu kullanım için üretilmiştir. Vuzix
Depo işinin gerçekleri bu farklılığı ortaya çıkarıyor. Patin’in de belirttiği gibi AR cihazları gün boyunca birden fazla vardiya halinde kullanılıyor ve iki veya üç kişi tarafından takılıyor. “Zor bir ortam” dedi. Bir iPad kadar ağırlığa sahip Vision Pro’yu takmak, kulaklığı sekiz saatlik vardiyada kullanan çalışanları yoracaktır. Cihazın ayrıca pilinin sık sık değiştirilmesi gerekiyor ve bu da sinir bozucu olabilir.

Daha temel bir konu daha var: güvenlik.

Ballard, “Koruyucu ekipmana ihtiyaç duyduğunuz bir ortamdaysanız dünyaya anakart üzerinden bakmanıza izin verilmeyecektir” dedi.

Vision Pro ve Quest gibi tamamen kapalı AR ve VR kulaklıkları, harici kameralar tarafından yakalanan dış dünyanın görüntüsünü “geçirir”, ancak sonuç grenlidir ve kullanıcının çevresel görüşünü daraltır. Yoğun bir işyerinde kullanılan AR kulaklıkların, kullanıcının görüşünü engellememesi gerekir.

Bu, Vision Pro’nun işyerinde bir amacının olmadığı anlamına gelmez. TeamViewer, Vision Pro’nun lansmanıyla birlikte uzaktan yardım uygulaması TeamViewer Spatial Support’un bir sürümünü de yayınladı. Ballard bunun faydalı olacağını düşünüyor

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *