Elit yatırımcı Jeffrey Gundlach, hisse senetlerindeki yapay zeka patlamasını dot-com balonuyla karşılaştırıyor ve ekonomik acı konusunda uyarıyor

Jeffrey Gundlach, yapay zeka çılgını borsanın kendisine dot-com balonunu hatırlattığı konusunda uyardı ve önümüzde inatçı enflasyon ile ekonomik gerilemenin acı verici bir karışımının olacağını öngördü.

DoubleLine Capital’in CEO’su bu hafta X Spaces’ta yaptığı bir konuşmada “Bu, 1999’a çok benziyor” dedi.

Milyarder yatırımcı, Nasdaq endeksinin 1999’un dördüncü çeyreğinde yüzde 80 arttığını, ancak 12 ay sonra zirveden yüzde 85 düştüğünü belirtti.

Gundlach, mevcut piyasayı “hırçın” ve ivme odaklı olarak nitelendirdi ve “yedi hisse senedine sahip olmakla ilgilenmediği” için yalnızca eşit ağırlıklı endekse yatırım yapacağını söyledi.

Sigorta sektörünün insani amaçlara öncelik vermesinin yeni bir yolu
SPONSORLU İÇERİK Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu
Sigorta sektörünün insani amaçlara öncelik vermesinin yeni bir yolu

Fon yöneticisi, Nvidia ve Microsoft’un da dahil olduğu ve S&P 500 ve Nasdaq 100 gibi piyasa değeri ağırlıklı endekslerin büyük bir kısmını oluşturacak kadar büyümüş bir grup olan Magnificent Seven’dan bahsediyordu.

Gundlach, Meta gibi üyelerin, dot-com öncüllerinden farklı olarak oldukça kârlı olduğunu kabul etti. Ama o, nesneler ne kadar hızlı ve yükseğe çıkarsa “düşüşleri de o kadar sert olur” şeklindeki eski düsturunu tekrarladı.

Gundlach, “Burası riskli herhangi bir konuda yeni ve agresif pozisyonlar alınacak bir yer değil” dedi. “Buraya kadar ilerleyen piyasalarda çok fazla risk var.”

David Rosenberg, Jeremy Grantham ve diğer 4 piyasa gurusu az önce borsa balonunun alarmını çaldı

Deneyimli yatırımcı, mega-cap hisse senetlerinin ‘araf’a bir bilet olduğunu ve piyasanın kötü bir sona doğru gittiğini söylüyor

Warren Buffett’ın favori piyasa göstergesi 2 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak hisse senetlerinin aşırı değerlendiğinin ve çökebileceğinin sinyalini verdi

AI’ya ek olarak, bu yılki faiz indirimi beklentisi de hisse senetlerini havaya uçurdu. Düşük oranlar, müşterileri tasarruf etmek yerine harcamaya teşvik ederek şirketlerin satışlarını artırma eğilimindedir ve genellikle faiz maliyetlerini düşürerek kurumsal karları artırır.

Reklamcılık

Gundlach, ham petrol fiyatlarında yakın zamanda yaşanan bir artışın muhtemelen enflasyonu hızlandıracağı konusunda uyardı. Ayrıca büyümenin durması halinde Fed’in faiz oranlarını çok düşük düşürebileceği ve bilançosunu çok agresif bir şekilde küçülterek fiyatların yeniden yükselmesine neden olabileceği konusunda da uyardı.

“Enflasyonist bir ekonomik yavaşlama yaşayacağız” dedi ve “stagflasyon benzeri bir ortam” riskini işaret etti.

Coşku ve kabarcıklar

Bir başka milyarder tahvil yatırımcısı Bill Gross, Cuma günü yayınlanan bir görünümde Gundlach’ın aşırı gergin hisse senetlerine ilişkin endişelerini yineledi.

PIMCO kurucu ortağı, faiz oranları son iki yılda neredeyse sıfırdan %5’in kuzeyine sıçramışken piyasanın neden rekor yüksek seviyelerde işlem gördüğünü sorguladı. Bu, Hazine ve tasarruf hesaplarından garantili getirileri kaldırarak hisse senedi gibi riskli varlıkların çekiciliğini azalttı.

Gross, “Mali açık harcamaları ve yapay zeka coşkusu, en önemli faktörler ve ivme oldu ve ‘irrasyonel’ coşku, 2022’den bu yana piyasalara hakim oldu.” dedi.

Hussman Investment Trust’ın başkanı John Hussman, Cuma günü bir araştırma notunda bir adım daha ileri gitti.

Uzun zamandır piyasa ayısı, hisse senetlerinin daha önce yalnızca iki kez bu kadar değer kazandığı konusunda uyardı: Ocak 2022’de piyasanın zirveye ulaşmasından önceki gün ve Wall Street Çöküşü ve Büyük Buhran öncesindeki 1929 balonunun zirvesinde.

Hussman, “Benim izlenimim, yatırımcıların şu anda ABD finans tarihindeki en aşırı spekülatif balonun çift tepesinden keyif aldıkları yönünde” dedi.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *