Emekli olamayan Amerikalılarla tanışın

Marcia 70’li yaşlarında ve hâlâ çalışıyor.

Orta ölçekli bir şirkette maaşlı insan kaynakları görevinde haftada 40 saatten fazla çalışıyor.

“İşimi ve yaptığım işi ne kadar çok sevsem de, en karanlık anlarımda bu işte öleceğimi düşünüyorum. Bu ofiste öleceğim çünkü dışarı çıkmamın bir yolu yok.” dedi. Onun için çalışmak hem onur hem de maddi bir cankurtaran halatı anlamına geliyor. Ailesinden uzakta ve güvenebileceği bir yardım ya da ikinci bir geliri yok.

Emekli olamamasının ana nedenlerinden biri, hem kocasının kanser teşhisi (iki yıl önce öldü) hem de şimdi kendi kanser teşhisi nedeniyle sağlık faturaları nedeniyle “bunalmış” olması.

“Kocamla birlikte emekli olabileceğimizi umuyordum. Sanırım en büyük yanlış kararım, finansal ve duygusal olarak yalnız kalmayı planlamamış olmamdı ve öyle yapmam gerektiği de söylenebilir ama bunu yapmadım” dedi.

Marcia, Amerikan rüyasının, sıkı çalışmayla geçen bir yaşamın yıllar süren dinlenmeyle ödüllendirileceği vaadinin geride kaldığını hisseden pek çok emekliden biri. Artık, birçok geleneksel ekonomik dönüm noktasında olduğu gibi, emeklilik de yalnızca parası yetenlerin sahip olduğu bir lüks haline geldi. Emeklilik maaşları ortadan kalkarken, insanlar daha uzun yaşarken ve Sosyal Güvenlik yardımları görünüşte her zaman tehlikedeyken 65 yaş üstü daha fazla insan çalışıyor.

Bütün bunlar ülke çapında yayılan bir emeklilik krizine işaret ediyor. Business Insider, emeklilik çağındaki birkaç Amerikalıyla neden hala zamanlarını parayla takas ettiklerini anlattı. Kimlikleri doğrulandı, ancak birkaçı gizliliklerini korumak için yalnızca ilk adlarını kullanmak istedi.

Marcia, “Eğer şansım olursa, deneyimimi paylaşarak, insanları destekleyerek ve belki de bu sorunlara bazı çözümler bularak diğer insanlara yardım etmek isterim” dedi. “Yaşlı insanların oldukça görünmez hale geldiğini düşünüyorum ve belki de bu görünürlüğün artırılmasına yardımcı olmak için diğer yaşlı insanlara ihtiyaç duyulacak.”

Borç biriktikçe artık emekli maaşı yok

Rakamlar oldukça net: 2023 Pew raporuna göre 65 yaş ve üzeri Amerikalıların istihdam oranı 2023’te %20’nin biraz altındaydı; bu oran 1987’de %11’di.

2007 yılında düşük gelirli hanelerin %21’inin emeklilik hesabı bakiyesi vardı; Devlet Sorumluluk Ofisi’nin bir analizine göre 2019 itibarıyla bu oran %10’a düştü. Genç kuşaklar bir yandan evlerini ve öğrenci kredilerini öderken bir yandan da tasarruf etmeye çalıştıkça durum daha da kötüleşebilir.

69 yaşındaki Steve Biddle, 50 yılı aşkın süredir zaman saatini kullanan Amerikalılardan biri. Uzun kariyeri boyunca Jeopardy’de yarıştı ve radyoda yayıncı ve reklamcı olarak çalıştı.

Kuzey Carolina’da küçük, düşük gelirli bir dairede yaşıyor. Güvencesiz bir yaşam tarzı dengesine hapsolmuş yaşlı yetişkinlerden biri: Ayakta kalabilmek için yarı zamanlı bir işe ihtiyacı var, ancak bu aynı zamanda onu düşük gelirli konuttan ve SNAP’e uygunluktan da uzaklaştırabilir. Bir noktada sakatlanıp çalışamayacak duruma geleceğinden endişeleniyor.

“Evsiz kalma ihtimalinden ölesiye korkuyorum. Bununla pek iyi başa çıkabileceğimi sanmıyorum” dedi. “Sanırım her zaman kalacak bir yerim olacak ama benim yaşımdaki o kadar çok evsiz var ki bu beni ölesiye korkutuyor.”

Aslında, Davranışsal Sağlık, Engellilik ve Yaşlanma Politikası Ofisi ve Westat tarafından yapılan bir analiz, “evsizlik riski taşıyan ve şu anda evsizlik yaşayan yaşlı yetişkinlerin sayısının son yıllarda hızla arttığını” ve 55 yaş ve üzeri Amerikalıların neredeyse yüzde 100’ünü oluşturduğunu ortaya koyuyor. 2021 itibarıyla ABD’nin korunaklı evsiz nüfusunun beşte biri. Araştırmaya göre bu durum daha da kötüleşen bir başka durum; 50 yaş ve üzeri Amerikalıların evsizlik yaşamasının “2030 yılına kadar üç katına çıkacağı tahmin ediliyor.”

71 yaşındaki Bill de iki yıl önce reklamcılık kariyerinden emekli olmasına rağmen hala çalışıyor. Kısmen Connecticut’taki yüksek yaşam maliyeti nedeniyle, emeklilik birikimini tamamlamak için haftada 32 saat işe dönmek zorunda kaldı. Aynı zamanda nesiller arası mali sıkıntılarla da mücadele ediyor. Gelecek Mart ayına kadar çocuklarının üniversite kredilerini ödemeye devam edeceğini söyledi.

Bill’in durumu, emekliler ve bu durumu çok da uzak olmayan bir gelecekte görmek isteyenler için mevcut seçeneklerin nasıl değiştiğini gösteriyor.

Boston College’da ekonomi uygulamaları doçenti ve Boston’daki Emeklilik Araştırma Merkezi’nde araştırma görevlisi olan Geoffrey Sanzenbacher, “Bunun, gerçekten çok fazla öğrenci kredisi borcu üstlenen, emekli olan ilk nesil ebeveynler olduğunu kesinlikle düşünüyorum.” Üniversite, Business Insider’a söyledi. Aslında, yüksek faizli Parent PLUS kredileri 1980’de oluşturuldu ve o zamandan beri ülke çapında 112 milyar dolara yükseldi.

Aynı zamanda insanlar giderek daha fazla ipotek borcuyla emekliliğe yaklaşıyor; Sanzenbacher bunu kısmen 2010’lardaki yeniden finansman dalgasına bağlıyor.

Sanzenbacher, “Gelecekte öğrenci kredisi borcunu kendileri ödeyen insanlarımız olabilir” dedi. “Yani ne zaman bu borçlarınız olsa, onlar sadece alıyorlar

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *