Esnek ekonomi, aşırı istihdam ve iş değiştirme, gelirinizi artırmayı her zamankinden daha kolay hale getirdi. Ancak bu stratejiler her zaman buna değmez.

İster mali açıdan zorlanıyor olun ister sadece ilerlemeye çalışıyor olun, banka hesabınızı güçlendirmenin her zamankinden daha fazla yolu varmış gibi hissedebilirsiniz.

Araba çağırma, yiyecek dağıtımı, köpek gezdirme, yeniden satış, anketlere katılma, bebek bakıcılığı, yazıya dökme, özel ders verme ve araba paylaşımı dahil olmak üzere çok çeşitli ek işleri deneyebilirsiniz. Ayrıca yarı zamanlı bir iş arayabilir veya göreve hazır uzaktan çalışan biriyseniz, aynı anda birden fazla işte gizlice çalışmayı deneyebilirsiniz.

Ya da mevcut işinizin yeterince para kazandırmadığını düşünüyorsanız başka bir yerde daha yüksek maaşlı pozisyonlara başvurmaya başlayabilirsiniz.

Elbette bu seçeneklerden bazılarına herkes erişemeyebilir. Arabanız yoksa Uber’de araç kullanamazsınız, zamanınız yoksa ikinci bir işte çalışamazsınız ve sektörünüzde işe alım olmadığında iş değiştirmek zordur.

Ancak Yeni Yıl kararınız bu yıl gelirinizi artırmaksa ve bunun için yalnızca yıllık maaş artışına güvenmek istemiyorsanız, bu hedefe ulaşmanın birçok yolu vardır.

En azından Amerikalılara sorarsanız, nispeten mütevazı bir gelir artışının bile önemli faydaları olabilir. Finansal hizmetler şirketi Empower için Harris Poll tarafından geçen Ağustos ayında 2.000’den fazla ABD’li yetişkin arasında yapılan bir ankette, yılda 150.000 dolardan az kazanan katılımcılar, kendilerini daha mutlu hissetmek için yaklaşık 20.000 dolar daha fazla kazanmaları gerektiğini söyledi.

Ancak sorun, kişinin gelirini artırmanın her zaman buna değmeyebileceğidir. Bazı ek işler önemli miktarda zaman yatırımı ve öngörülemeyen ücretlerle birlikte gelir. Birden fazla işte çalışmak tükenmişliğe yol açabilir. Ve bazı iş değiştirenler sonunda yeni işverenlerinde çimlerin daha yeşil olmadığının farkına varırlar.

Yan uğraşlar her zaman vakit ayırmaya değmeyebilir
Uber veya Lyft için araç kullanmak milyonlarca Amerikalıya ek gelir sağladı. Kayıtlı bir sürücünün yapması gereken tek şey arabasına binmek, araç çağırma uygulamasını açmak, bir yolculuğu kabul edip tamamlamak ve bum; aylık kazançlarını artırdılar.

Ancak sürücüler karlarını incelediğinde bu iş her zaman başlangıçta göründüğü kadar kazançlı olmuyor.

Atlanta’da eski bir Uber ve Lyft sürücüsü olan Genesis, daha önce Business Insider’a verdiği demeçte, araç çağırmadan 2022’de 103.000 dolar brüt kazanç elde ettiğini söyledi. Ancak Uber ve Lyft’in komisyonlarını, vergilerini, araç bakım masraflarını ve benzini hesapladıktan sonra eve yalnızca 19.000 dolar götürdü. Bu yüzden araba kullanmayı bırakmaya karar verdi.

Daha yüksek bir gelir arzulayan biri için, bir miktar kar, hiç kar etmemekten daha iyi olabilir. Ancak sürücüler harcadıkları saatleri hesaba kattığında, işlerinin zaman ayırmaya değip değmediği konusunda daha fazla soru ortaya çıkabilir.

Şubat ayında Lyft, tipik bir ABD sürücüsünün sürüş masraflarından sonra aktif saat başına yaklaşık 23 dolar kazandığını söyledi. Ancak aktif saatler yalnızca sürücülerin yolculuğu kabul etmesiyle yolculuğu tamamlaması arasındaki süreyi içeriyor; yakıt depolarını doldurmak veya sürücü talebinin daha fazla olduğu bir bölgeye taşınmak için harcadıkları süreyi değil.

Minnesota eyaleti tarafından yaptırılan yeni bir araştırma, sürücülerin toplam çalışma süresini hesaba kattıktan sonra Twin Cities sürücülerinin sürüş masraflarından sonra saat başına 13,63 dolar kazandığını ortaya çıkardı.

İlgili Öyküler

Tüm yan uğraşlar, araba çağırmanın yaptığı zaman yatırımıyla birlikte gelmez. Ancak ek işi olan herkes aynı soruyla karşı karşıyadır: Fazladan çalışma saatleri maddi ödüle değer mi?

Birden fazla işte çalışmak kazançlı olabilir ancak tükenmişliğe yol açabilir
Fazladan iş üstlenmek, ek işlerin çoğu zaman sağlayamayacağı öngörülebilir bir gelir sağlayabilir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre Şubat ayı itibarıyla 4,8 milyondan fazla Amerikalı, tam zamanlı görevlerine ek olarak yarı zamanlı bir işe sahipti – 386.000’in iki tam zamanlı işi vardı.

Bu ekstra çalışmanın getirisi çok büyük olabilir, ancak daha uzun saatler çalışmak bazen tükenmişliğe yol açabilir. Bu değiş tokuşun “aşırı istihdam”dan daha iyi bir örneği muhtemelen yoktur.

Geçen yıl Business Insider, birden fazla uzak işte gizlice çalışan birkaç kişiyle röportaj yaptı. Çoğu iki ila üç işte çalışıyor ve yılda 100.000 ila 500.000 dolar arasında toplam gelir elde ediyorlardı. Fazladan paralarını ipotek ödemelerine, emeklilik tasarruflarına ve lüks tatillere yatırıyorlar.

Ancak büyük mali ödüllere rağmen çoğu, aşırı istihdamın zihinsel bir zarara yol açtığını söyledi.

Business Insider tarafından görüntülenen belgelere göre, 2022 yılında Teksas merkezli bir teknoloji çalışanı dört rolde 500.000 dolardan fazla kazandı. Ancak çalışmadığı zamanlarda bile kendini işlerini düşünürken bulduğunu, dinlenmeye çok az zaman ayırdığını ve evdeki sorumluluklarının birikmeye başladığını söyledi. İş günü sırasında şüpheyi önlemek için adımlar atmanın da stresli olduğu ortaya çıktı.

Başladıktan yalnızca sekiz ay sonra, fazladan iki görevinden istifa etti ve şimdilik iş hokkabazlığını bırakmaya karar verdi.

“Sonunda tükendim” dedi ve her iki işten de ayrılmanın ailesiyle daha fazla zaman geçirmesine ve seyahat etmesine olanak sağladığını ekledi.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *