Fed, yılın 2. kararında faiz oranlarını sabit tutuyor; kesintilerin 2024’ün sonlarında da devam etmesi bekleniyor

Federal Açık Piyasa Komitesi Çarşamba günü 2024 yılının ikinci toplantısında faiz artırımlarına ara kaynakların devam edeceğini duyurdu.

Tahminlere uygun olarak bu hamle, enflasyonun ölçüldüğü finansal fiyatın Şubat ayındaki yıllık bazda %3,2 artarak Ocak ayındaki %3,1’lik okumanın ve Fed’in %2’lik enflasyon tahmininin dağılımının ardından geldi.

FOMC’nin Aralık ayı Ekonomik Projeksiyon Özeti, 2024 için üç faiz indirimi öngörülüyordu. Fed Başkanı Jerome Powell, bu ayın başlarında Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne, bu yıl için faiz indirimleri hala masadayken, merkez bankasının faiz indirimine hazır olmadığını söyledi. onları henüz yerine koyun.

Fed muhtemelen Amerikalılara umdukları faiz indirimlerini uygulamalarını hazır değil

Eski Fed Başkanı Thomas Hoenig, 2024’te 3 faiz indiriminin ‘sürpriz’ olduğunu söyledi

Goldman Sachs, sıcak enflasyonun 2024 ortasında sadece 3 faiz indirimi görüldüğünü ısrarla vurguluyor

Powell, “Kendimize güvenebilmemiz için biraz daha fazla veri görmek istiyoruz” dedi. “Sahip olduğumuzdan daha iyi enflasyonu düşürmüyoruz. Sadece daha fazlasını arıyoruz.”

Pek çok Amerikalı faiz indiriminin rahatlığının rahatlayacağını umsa da Powell, bunu çok önceden satın almak daha sonra faiz oranlarını daha da sıkılaştırmak zorunda kalma riskini almak istemediğini söyledi.

Yine de bazı Demokrat milletvekilleri, birçok Amerikalının karşı karşıya kaldığı mali sıkıntıyı göz önünde bulundurarak, Powell’ın faiz indirimlerinin bir zaman aralığında güneşlenmesini istiyor. Pazartesi günü, Kongre Aşamalı Grubu, Senatör Elizabeth Warren ve Bernie Sanders’ın da bulunduğu 22 yasa koyucunun Powell’a “gereksiz derecede uzun bir süre boyunca aşırı yüksek faiz oranlarını sürdürmenin zararlı ekonomik sorunlar ciddi şekilde düşünmesi” patlamasında bulunan bir mektup göndermesine yol açtı . ”

“Enflasyon düzeni Federal Rezerv’in hedefiyle uyumlu hale gelmesiyle birlikte, günümüzün aşırı daraltıcı para politikası, konut ömrüki dengesizlikleri ve barındırılmanın karşılanamazlığını gereksiz yere kötüleştirici, bankacılık istikrarı için riskli ürünler ve güçlü kurulum ve ücret artış başarılarını tehdit edebilir. ekonomik ve ırksal eşitsizliklerde buna bağlı azalmalar” diye yazdılar.

Mortgage piyasasında Fed’in kararlarına doğrudan bağlı olmasa da sızıntının kaydedildiği bu yana art arda faiz artışları borçlanma harcamalarının yükselmesine neden oldu. Bu, pek çok Amerikalının – özellikle arzın sınırlı olduğu göz önünde bulundurulması – uygun fiyata konut piyasaya sürülmesine neden oldu, ancak Hazine Bakanı Janet Yellen daha önce Fox Business’a kira maliyetlerinin yakında düşmeye desteklediğini beklediğini söylemişti.

“Enflasyona en büyük katkıyı sağlayanın bu yılın düşüşünü gösterdiğine dair her türlü beklentim var” dedi.

Faiz indirimlerinin ne zaman geleceği konusunda Powell izlediğini ve acelesi olmadığını söyledi.

Temsilciler Meclisi’ne verdiği demeçte, “Ekonomideki güç, mevcut olan güç ve kaydetmemiz ilerleme nedeniyle bu adıma dikkatli, düşünceli ve daha büyük bir çalışmaya yaklaşabiliriz.” “Bu güvene ulaştığımızda, beklentilerimiz bu yıl içinde bunu yapabileceğiniz tarafta. Daha sonra politikamızdaki kısıtlamayı geri çalışmayı sürdürüyoruz.”

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *