Fed’in haziran ayında faiz indirimi ihtimali arttı

Haziran ayında faiz indirimine ilişkin piyasa beklentileri, Fed’in faiz oranlarını sabit tutma kararının ve 2024 için hala üç faiz indirimine işaret edilmesinin ardından Çarşamba günü yükseldi.

Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri oybirliğiyle oranların %5,25 ila %5,5 aralığında tutulması yönünde oy kullandı. Karar beklentilerle uyumluydu ve merkez bankasının gösterge faiz oranının değişmediği art arda beşinci toplantı oldu.

Fed’in noktasal grafiği, politika yapıcıların 2024’te hâlâ üç kez 25 baz puanlık faiz indirimi beklediklerini gösterdi, ancak gösterge faize ilişkin medyan tahmin %3,6’dan %3,9’a yükseldi. Fed ayrıca 2025 yılında üç faiz indirimi öngörüyor.

Fed muhtemelen hâlâ Amerikalılara umdukları faiz indirimlerini vermeye hazır değil

Piyasalar haziran ayında faiz indirimini bekliyor. İşte Fed yetkililerinin politika, istihdam ve enflasyon hakkında sonraki adımlara işaret eden sözleri.

Hisse senedi piyasası bugün: Fed’in faiz indirimi yönündeki rehberliğini teyit etmesiyle hisse senetleri yeni rekorlara imza attı

Açıklamanın ardından CME’nin FedWatch Aracı, yatırımcıların Haziran ayındaki faiz indirimine ilişkin beklentilerinin, karar öncesindeki %55 seviyesinden yaklaşık %70’e yükseldiğini gösterdi.

Fed Başkanı Jerome Powell, basın toplantısında, ekonomi sağlam temeller üzerinde kaldığı sürece merkez bankasının verilere bağımlı olmaya devam edeceğini ve Fed’in %2’lik enflasyon hedefine ulaşma konusunda hâlâ “güçlü bir şekilde kararlı” olduğunu savundu.

Powell, yol engebeli olsa da Fed’in bir noktada bu hedefe ulaşacağını da sözlerine ekledi.

Şubat ayı tüketici fiyat endeksi yıllık bazda %3,2 ile beklenenden daha sıcak geldi.

Powell, “Kararları toplantı halinde alıyoruz ve gelecekteki toplantılarla ilgili herhangi bir karar vermedik. Toplantılar arası dönemde bazı şeyler olabilir” diyen Powell şunları ekledi: “Komite, enflasyonun yükseleceğine dair bize daha fazla güven veren daha fazla veri görmek istiyor.” yüzde 2’ye doğru ilerliyor.”

Politika yapıcılar ayrıca uzun vadeli faiz oranlarına ilişkin görünümlerini de yükseltti. Medyan tahmin %2,5’ten %2,6’ya yükseldi ve bu da giderek daha fazla fikir birliğine varılan daha uzun süre daha yüksek anlatısına işaret etti.

Goldman Sachs Asset Managements’ın sabit gelir ve likidite çözümleri yatırım eşbaşkanı Whitney Watson, firmanın Fed’in yaz aylarında faiz indirimine başlayacağı tahminini sürdürdüğünü söyledi.

FOMC kararının ardından Watson, “Uzun vadeli politika faizi tahminindeki hafif artış hem ihmal edilebilir hem de dikkate değer” dedi. “Piyasa beklentileri zaten çok daha yüksek olduğu için bu göz ardı edilebilir, ancak piyasanın faiz indirim döngüsünün başlangıçta beklenenden daha sığ olabileceği yönündeki son algısını güçlendirdiği için dikkate değer. Genel olarak, enflasyon yolundaki son darbelere rağmen, büyük merkez bankaları yolunda kalmayı sürdürüyor Önümüzdeki aylarda faiz indirimlerinden faydalanacağız ve yüksek kaliteli sabit getirili tahviller bundan faydalanacak.”

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *