Goldman Sachs now sees just 3 rate cuts in 2024 amid persistently hot inflation

Son iki ayda beklenenden yüksek enflasyon okumaları Goldman Sachs’ın 2024 faiz tahminlerini revize etmesine yol açtı.

Banka, Fed’in bu yıl sadece üç kez 25 baz puanlık faiz indirimi yapmasını bekliyor; bu oran, daha önceki dört faiz indirimi öngörüsünün altındaydı.

2024’teki üç faiz indirimi, piyasanın yılın başında beklediğinin yaklaşık yarısı kadar.

Goldman Sachs ekonomisti David Mericle Pazar günkü notunda, “Enflasyon son aylarda daha güçlü ancak Haziran FOMC toplantısına kadar ilk faiz indirimi için yeterince düşme yolunda olduğunu düşünüyoruz.” dedi. “Ancak bu daha az belirgin hale geldi ve yılın geri kalan kısmındaki enflasyon rotamız artık küçük sürprizlerin büyük sonuçlar doğurabileceği bir aralıkta.”

Mericle, Fed’in Haziran ayında ilk faiz indirimini hedeflemesini beklediğini ve bu hafta sonunda yapılacak FOMC toplantısında Fed’in bu yıl üç faiz indirimine de yöneldiğini gösteren bir nokta grafiği ortaya çıkaracağını söyledi.

Fed’in faiz artırımı yeniden gündeme geliyor

Piyasalar haziran ayında faiz indirimini bekliyor. İşte Fed yetkililerinin politika, istihdam ve enflasyon hakkında sonraki adımlara işaret eden sözleri.

Fundstrat’tan Tom Lee, enflasyonun ana etkenleri düşmeye devam ederken bile kurumsal açgözlülüğün fiyatları yukarı ittiğini söylüyor

Ancak Mericle’e göre yüksek enflasyon tahminler açısından en büyük risk olmaya devam ediyor.

“Asıl risk, FOMC katılımcılarının son enflasyon verileri hakkında daha fazla endişe duyması ve enflasyonun daha önceki yumuşak eğilimine devam edeceğine daha az ikna olması. Bu durumda, 2024 çekirdek PCE enflasyon tahminlerini %2,5’e çıkarabilir ve 2 kesimli medyan” dedi Mericle.

Son enflasyon verileri önceki ay verilerine göre hafif bir artış gösterdi. Bazıları artışı mevsimselliğe bağlarken, enflasyonun Fed’in uzun vadeli %2 hedefinin üzerinde kalabileceğine dair endişeler artıyor.

Mericle, “Çekirdek PCE’nin 2023’ün geri yarısındaki ortalama %0,16 seviyesinden sonra Ocak ayında %0,45 (olası revizyonlar dahil) ve Şubat ayında %0,29 arttığını tahmin ediyoruz” dedi.

Mericle, Fed’in Haziran FOMC toplantısına göre yıllık bazda çekirdek PCE enflasyonunun %2,4’e ulaşmasıyla birlikte enflasyonun bu yılın sonlarında düşüş eğilimini sürdürmesini bekliyor. Mericle, bunun Fed’in ilk faiz indirimi için yeterince düşük olması gerektiğini söyledi.

Nota göre, yatırımcılar faiz oranlarının yanı sıra Fed’in bilanço ikinci tur planlarına da odaklanmaya başlayacak.

“Komitenin Mayıs toplantısından sonra Hazine akışının hızını ayda 60 milyar dolardan 30 milyar dolara düşürmesini ve ardından ikinci tura 2025’in ilk çeyreğine kadar devam etmesini bekliyoruz; bu noktada bilanço büyüklüğü yaklaşık 6,7 trilyon dolar veya %23 olacaktır. Mericle, “GSYİH’nin” dedi.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *