Goldman Sachs’ın baş ekonomisti, ABD’nin önümüzdeki yıl resesyondan kaçınma şansının yüzde 85 olduğunu söylüyor

Goldman Sachs’tan Jan Hatzius’a göre ABD büyük ihtimalle önümüzdeki yıl sert bir inişten kaçınacak.

Çarşamba günü CNN’e konuşan yatırım bankasının baş ekonomisti, ABD’nin önümüzdeki on iki ay içinde resesyona girme şansının yalnızca %15 olduğunu tahmin etti. ABD’nin tarihsel olarak her yedi yılda bir resesyon gördüğü göz önüne alındığında, bunun ekonominin herhangi bir yılda resesyona girme ihtimalinin “ortalama” bir olasılık olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Hatzius, ABD’nin önümüzdeki yıl sert bir inişten kaçınma ihtimali hakkında “Kendime oldukça eminim” dedi.

SocGen, neredeyse herkesin resesyon çağrısından vazgeçtiğini ve bunun da görünümün ‘tehlikeli bir şekilde 2007’yi anımsattığını’ söylüyor

Baş ekonomist, ekonominin işsizlik dalgası görmeye ve tüketici harcamalarında düşüşe hazır görünmesi nedeniyle resesyon ihtimalinin ‘çok yüksek’ olduğunu söylüyor

Nvidia’nın kazancı ABD ekonomisi için 20’li yılların başlangıcını işaret edebilir

Hatzius, Fed’in enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını tarihi bir hızda artırmasıyla ABD’nin 2022’de resesyondan kaçınacağını öngören Wall Street’teki az sayıdaki ekonomist arasındaydı. Ancak ekonomik büyüme dirençli kalırken enflasyonun soğuması sayesinde son zamanlarda daha fazla tahminci yumuşak iniş kampına akın etti.

Şubat ayında enflasyonun %3,2 seviyesinde gerçekleşmesiyle tüketici fiyatları 2022 yazındaki en yüksek seviyelerinden önemli ölçüde geriledi. Hatzius’un daha önce yaptığı tahmine göre, bu düşüş Fed’in 2024’te faiz oranlarını beş kata kadar indirmesine yol açabilir; uzmanlar bu hamlenin ekonomik büyümeyi ve hisse senedi fiyatlarını artıracağını söylüyor.

Bu arada Atlanta Fed’in GDPNow tahminine göre reel GSYH büyümesinin bu çeyrekte %2,1 olması bekleniyor. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre Şubat ayında ekonomiye 275.000 yeni iş eklenmesiyle işe alımlar da gücünü koruyor.

Bu, Fed’in bir mucize yarattığını giderek daha muhtemel gösteriyor: ekonomiyi çökertmeden enflasyonu 23 yılın en yüksek seviyesinden düşürmek.

The Wall Street Journal tarafından Ocak ayında yürütülen bir ankete göre ekonomistler, ABD’nin gelecek yıl resesyona girme ihtimalini şu anda sadece %39 olarak fiyatlıyorlar. Bu arada yatırımcılar, Cleveland Fed’e göre enflasyonun gelecek yıl içinde Fed’in %2 hedefine gerilemesini bekliyor

Hatzius, ekonomiye olumsuz bir şok getirebilecek pek çok beklenmedik “joker”in önümüzde olduğunu kabul etti. Bunlar arasında emtia ve ulaştırma fiyatlarında şoklara yol açabilecek siyah kuğu olayları ve yayılan jeopolitik gerilimler yer alıyor.

“Şu ana kadar gördüklerimiz resesyona yol açacak türden bir şokun oldukça altında” dedi.

Aynı zamanda Wall Street’te 2008 Mali Krizini öngören az sayıdaki kişiden biri olan Hatzius, geçtiğimiz yıl boyunca defalarca ekonominin yükselişe geçeceği yönünde açıklamalarda bulundu. Daha önce yaptığı açıklamada, yapay zekadaki ilerlemelerin ve Ozempic gibi kilo verme ilaçlarının önümüzdeki yıllarda ekonomik büyümeyi artırmaya yardımcı olabileceğini söylemişti.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *