Japonya o kadar az bebek üretiyor ki önde gelen bir bebek bezi üreticisi yetişkinlere yöneliyor

Japon bir bebek bezi üreticisi, bebekler için bebek bezi üretmeyi bırakacağını ve bunun yerine ülkenin yaşlanan nüfusuna yetişkin bezleri sağlamaya odaklanacağını duyurdu.

Ağırlıklı olarak kağıt ürünleri üreten Oji Holdings, yaptığı açıklamada bu yılın eylül ayında bebekler için tek kullanımlık çocuk bezi üretimini durduracağını söyledi.

Bunun yerine yurt içinde yetişkinlere yönelik tek kullanımlık bebek bezi işini güçlendirecek.

Şirket yaptığı açıklamada, yatırımlarını “yüksek kârlılık ve büyüme potansiyeli” olan işletmelere yoğunlaştırmayı planladığı için bunun stratejik bir hamle olduğunu söyledi.

BBC News’e göre, Japonya’da yetişkin bezlerinin satışları, on yılı aşkın süredir ilk kez bebek bezlerinin satışlarını geride bıraktı.

Japonya Sağlık ve Refah Bakanlığı’na göre bu, Japonya’da doğan bebek sayısının geçen yıl rekor düşük seviyeye gerileyerek art arda sekizinci yılda 758.631’e düşmesiyle gerçekleşti.

Ekonomist, yaklaşmakta olan emeklilik krizini çözmenin yaşlanma hakkında farklı düşünmek anlamına geldiğini söylüyor

Çin’de doğum oranı o kadar düştü ki birçok hastane bebek doğurmaktan vazgeçiyor

Çin, azalan nüfusuyla boğuşurken nihayet insanların 18 yaşında evlenmesine izin vermenin zamanının gelip gelmediğini tartışıyor

Düşen doğum oranının etkilerine ilişkin endişeler Japon yetkililerin alarma geçmesine yol açtı.

Japonya’nın Kabine Baş Sekreteri Yoshimasa Hayashi geçen ay durumun “kritik” olduğu ve gidişatı tersine çevirmek için çok az zaman olduğu konusunda uyarmıştı.

Japonya başbakanı Fumio Kishida geçen yıl ülkesinin düşen doğum oranı nedeniyle toplum olarak işlev görememenin eşiğinde olduğunu söyledi.

Ülkenin demografik sorunları, azalan doğum oranlarının çok ötesine geçiyor. Aynı zamanda hızla yaşlanan bir nüfusla da boğuşuyor.

Ulusal verilere göre geçen yıl ilk kez 10 Japondan biri 80 yaş ve üzerindeydi.

Birleşmiş Milletler Nüfus Bölümü, Japonya’nın dünyadaki en yaşlı nüfusa sahip olduğunu ve 125 milyon nüfusun %29,9’unun 65 yaş ve üzeri olduğunu belirtti.

The Guardian’ın haberine göre, düşük doğum oranları ve yaşlanan nüfus, 2070 yılına kadar yaklaşık %30 oranında düşerek 87 milyona düşeceği tahmin edilen Japonya’nın nüfusunu önemli ölçüde azaltma riski taşıyor.

Oji Holdings’in değişen demografik özellikler nedeniyle yaşadığı değişim, Japonya’nın en büyük bebek bezi üreticisi Unicharm’ın on yıl önce yaptığı benzer bir hamleyi yansıtıyor.

Bloomberg’e göre Unicharm 2011’de yetişkin bezi satışlarının bebek bezlerini geride bıraktığını söyledi

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *