Kaliforniya’daki fast food restoranları, 20 dolarlık asgari ücret artışına hazırlanmak için işçi çıkarıyor

The Wall Street Journal’ın yeni bir raporuna göre Kaliforniya’daki fast food restoranları, eyaletin fast food çalışanları için Nisan ayında yürürlüğe girecek olan 20 dolarlık asgari ücretine hazırlanırken maliyetleri azaltmak için yüzlerce işçiyi işten çıkarıyor.

California’nın çeşitli ilçelerinde restoranları bulunan Pizza Hut’ın iki franchise sahibi, teslimat şoförlüğü rollerini bir kenara bırakarak üçüncü taraf teslimatlara güvenerek yaklaşık 1.200 işçiyi işten çıkaracaklarını söyledi.

Pizza Hut franchise sahibi Southern California Pizza Company, Kaliforniya’nın İşçi Düzenleme ve Yeniden Eğitim Bildirim Yasası kapsamında Aralık ayında yapılan ve Business Insider tarafından görüntülenen başvurulara göre Şubat ayında yaklaşık 850 işçiyi işten çıkarmayı planladığını söyledi.

Aralık ayında, bir başka Pizza Hut franchise sahibi olan PacPizza ve bağlı kuruluşları, Şubat ayında 350’den fazla işçiyi işten çıkarma planlarını açıkladı.

WARN Yasası başvurularına göre, Şubat ayında, Round Table Pizza franchise sahibi Excalibur Pizza LLC, Nisan ayında 70 işçiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

ABD’de, çoğunlukla Batı Yakası’nda olmak üzere 400’den fazla lokasyona sahip olan Round Table Pizza, BI’ya, işten çıkarılan çalışanların teslimat şoförleri olduğunu ve Excalibur’un üçüncü taraf teslimat hizmetlerine geçeceğini söyledi. Şirket, işten çıkarmaları bir “iş transferi” olarak gördüğünü ve bunun yerine üçüncü taraf teslimat hizmetlerinde daha fazla işçiye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Round Table Pizza’nın açıklaması şöyle devam etti: “Bununla birlikte, teslimat hizmeti ücretleri artabilir ve devam eden bu değişimin bir sonucu olarak müşteri büyük olasılıkla daha da yüksek fiyatlar görecektir.” “Bu günümüz restoranlarının gerçeği.”

Kaliforniyalı bir McDonald’s franchise sahibi, fiyatları yeni 20 dolarlık asgari ücreti karşılamaya yetecek kadar artırması halinde fast food’un ‘karşılanamaz’ olacağını söyledi

Kaliforniya’nın fast food ücretlerini 20 dolara çıkardıktan sonra, daha yüksek hamburger ve pizza fiyatlarından perakende çalışanları için daha iyi ücretlere kadar neler olabileceği aşağıda anlatılıyor

Kaliforniya, fast food zincirleri için asgari ücreti saatte 20 dolara çıkarıyor – ve muhtemelen diğer endüstrilerdeki ücretleri de artıracak

Hatta bir fast food franchise sahibi, personel kesintisinin ardından 73 yaşındaki anne ve babasından yardım istedi.

California’da 10 Auntie Anne’s ve Cinnabon mağazasının sahibi olan Alexander Johnson, Journal’a, aksi takdirde yeni yasanın kendisine yılda fazladan 470.000 dolar işçiliğe mal olacağını söyledi.

Franchise sahipleri yüksek fiyatların müşterileri korkutmasından endişeli
California, sınırlı hizmet veren restoranlarda çalışan işçiler için eyaletin asgari ücretini 1 Nisan’dan itibaren saat başına 20 dolara çıkararak genel asgari ücretin %25 üstüne çıkarıyor.

Yasa, ülke çapında en az 60 lokasyona sahip zincirler için geçerli olsa da analistler, bunun, yetenek için rekabet etmeye çalışan eyaletteki diğer restoran ve işyerlerinde ücret artışlarına yol açabileceğini belirtiyor.

Mevzuat, özellikle de HIZLI İyileştirme Yasası olarak orijinal haliyle, restoran endüstrisinden şiddetli bir muhalefetle karşılaştı; bazı zincirler, bunun işletme maliyetlerini o kadar artıracağını ve işçileri işten çıkarmak ve müşterilerden daha fazla ücret almak zorunda kalacaklarını söyledi.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *