Kredi kartı puanları yeni bir döneme giriyor olabilir

Amerika’nın en büyük eğlencelerinden biri olan kredi kartınızı puan toplamak için kullanmak değişmek üzere olabilir.

Salı günü Visa ve Mastercard, ABD’li perakendecilerle kredi kartı kaydırma ücretleriyle ilgili uzun süredir devam eden bir anlaşmazlık konusunda anlaşmaya vardı.

Sorunun özü, Visa ve Mastercard gibi ağların işlemlerini gerçekleştirmek için üye işyerlerinden talep ettiği değişim ücretleridir. Halen mahkemelerce onaylanması gereken anlaşmaya göre, bu ücretler beş yıl süreyle düşürülecek ve tavan olacak.

Peki bunun kutsal puan zulanızla ne ilgisi var?

Indeed, işi herkes için daha adil hale getirmek amacıyla yapay zekayı benimsiyor. İşte etik sonuçları ele almanın dört yolu.

Gerçekten Sponsorlu İçerik

Indeed, işi herkes için daha adil hale getirmek amacıyla yapay zekayı benimsiyor. İşte etik sonuçları ele almanın dört yolu.

Ağlar değişim ücretlerini belirlese de, kart veren kuruluşlar (JPMorgan Chase ve Bank of America gibi bankalar) gelirden aslan payını alıyor. Bloomberg, geçen yıl JPMorgan’ın 31 milyar dolarlık takas ve ticari işlem geliri elde ettiğini bildirdi.

Tekrar soruyorum, bunun benim puanlarımla ne alakası var?

Bu gelirin önemli bir kısmı sizi süslü kartlarını kullanmaya teşvik eden bankalar tarafından harcanıyor. Bunu yapmanın en iyi yolu puanlar ve ödüllerdir. Daha iyi ödüllere ve nakit geri ödeme ekonomisine sahip kartlar genellikle daha yüksek değişim ücretleri talep eder.

İlgili Öyküler

Bu 30 milyar dolarlık ödeme, premium ödül kredi kartınızı etkileyebilir – işte nedeni

Visa veya Mastercard’ınızı kullanırken ödeme sırasında daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir

Ödeme şeklimizde büyük değişiklikler olabilir

Bu da bizi Salı günkü anlaşmaya geri götürüyor. Satıcıların Visa ve Mastercard’ın her tür kredi kartını “tüm kartları kabul etme” kuralı kapsamında kabul etmesi gerekir. Ancak artık tüketicilerden, kullandıkları kart türüne bağlı olarak daha fazla ücret alabilecekler.

Aniden, Chase Sapphire Reserve’den aldığınız nakit para, yerel bodega’nızdaki pastırmalı yumurtalı ve peynirli sandviçe prim öderken o kadar da cazip görünmüyor.

Bankaların tamamen ödüllere yatırım yapması pek muhtemel değil. eMarketer’da ödemeler konusunda baş analist olan David Morris, kart programlarının bankaların bu müşterilerle etkileşimi durdurması için çok önemli olduğunu söyledi.

“Ödül türleri konusunda kendilerine göre indirimler yapabilirler ve ödülleri buna göre ayarlayabilirler. Bunlar son derece karlı programlardır, dolayısıyla kart şirketlerinin bu doğrultuda bazı ayarlamalar yapabilmesi için burada bir miktar esneklik var.” söz konusu.

Morris, bunun sonucunda tüketici davranışlarında bazı değişikliklerin meydana gelebileceğini kabul etti, “ancak bu, kredi kartı veren kuruluşların, premium kart sahiplerinin beklediği kart değerini sağladıklarından emin olmak için sahip oldukları kaldıraçları azaltacaktır.”

Reklamcılık

Tüccarlar, özellikle de perakendeciler bu anlaşmadan memnun görünmüyor. Büyük mağazalar ve süpermarketler de dahil olmak üzere zincirleri temsil eden Ulusal Perakende Federasyonu, maliyetlerin “dolar başına kuruş” olduğunu söyledi. Perakende Endüstrisi Liderleri Derneği ise bunu “kovada sadece bir damla” olarak nitelendirdi.

Her iki ticari grup da Salı günü, büyük bankaların kredi kartları aracılığıyla işlemleri gerçekleştirmek için birden fazla ödeme ağı sunmasını gerektiren Kredi Kartı Rekabet Yasası’nı Kongre önünde desteklediklerini ifade etti.

Pek çok küçük işletme, kredi kartıyla ödeme yapanlardan zaten ekstra ücret talep ederken, Fitch Ratings’in kıdemli direktörü David Silverman, büyük perakendecilerin çoğunun değişim maliyetlerini doğrudan tüketicilere yansıtmayacağını söyledi.

“Bu perakendeciler, işçilik gibi birçok maliyet fonksiyonunda maliyetleri karşılıyor” dedi.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *