Ödeme şeklimizde büyük değişiklikler olabilir

Merhaba! Popüler belgesel dizisi “Quiet on Set”, 7 Nisan’da bonus beşinci bölümü yayınlayacak. Dizi, Nickelodeon TV şovlarının setlerindeki zehirli ve güvensiz çalışma koşullarını konu alıyor ve Business Insider’ın 2022 araştırmasına dayanıyordu.

Günümüzün büyük hikayesinde, kredi kartlarının perde arkası ücretlerindeki değişikliğin sizi ve puanlarınızı nasıl etkilediğini inceliyoruz.

Güvertede neler var:

Piyasalar: BlackRock’tan Larry Fink, Amerika’nın emeklilik sorunlarını çözmeye çalışıyor.

Teknoloji: Şirketler yapay zekanın kendileri üzerindeki etkisi konusunda tamamen dürüst değiller.

İş dünyası: Baltimore limanının kapatılması, ekonomik faaliyet kaybı nedeniyle günde 15 milyon dolara mal olabilir.

Ama önce puanlar için bunu yapın.

Bu size iletildiyse buradan kaydolun.

Büyük hikaye

Kaydırma destanı

Dolar işaretli yeşil bir arka plan üzerinde Mastercard ve Visa kredi kartlarını gösteren bir grafik.
Resim ittifakı/Getty Images; Jenny Chang-Rodriguez/BI
Nakit veya kredi?

Bu, alışveriş yapanlar için asırlık bir sorudur. Ancak ödeme devleri ile tüccarlar arasındaki yeni bir anlaşma denklemi altüst edebilir.

Business Insider’dan Grace Eliza Goodwin, Visa ve Mastercard’ın ABD’li satıcılarla kredi kartı işlemlerini gerçekleştirirken aldıkları ücretler konusunda anlaşmaya vardığını yazıyor.

Tüccarların avukatlarına göre, hâlâ onaylanması gereken anlaşma, önümüzdeki birkaç yıl için kaydırma ücretlerini düşürecek ve sınırlayacak ve sonuçta neredeyse 30 milyar dolar tasarruf sağlayacak.

Bu perde arkası ücretlerle ilgili anlaşma, sonuçta tüketicileri de etkileyebilir. Anlaşmaya göre satıcılar, aynı Visa veya Mastercard ağının parçası olmalarına rağmen farklı kartlar kullanan müşterilerden daha fazla ücret alabilecek.

Son nokta özellikle önemlidir çünkü en yüksek kaydırma ücretine sahip kartlar genellikle en iyi nakit geri ödeme ödüllerini ve avantajlarını sunar. Bu, puan toplamak için kullanabileceğiniz kredi kartını kullanmanın size biraz ekstra maliyet getirebileceği anlamına gelir

mastercard, vize, takas

Tim Boyle/Getty Images; Jenny Chang-Rodriguez/BI

Anlaşma sonuçta tüketicilerin ödeme yapma şeklini yeniden şekillendirebilir.

eMarketer’ın ödemelerden sorumlu baş analisti David Morris, anlaşmanın potansiyel etkisini “muazzam” olarak nitelendirdi çünkü bu, tüccarlara farklı ödeme yöntemlerini kullanma konusunda daha fazla esneklik sağlıyor.

Ödeme alanındaki konuştuğum başka bir kaynak, bunun açık bankacılığın benimsenmesine ivme kazandırdığını söyledi; bu, Avrupa’da zaten popüler olan, bankaların müşteri verilerini birbirleriyle paylaşmak zorunda olduğu kavramı.

Yine de olayların nereye ineceği ilginç olacak. Satıcılar, rakiplerine kapılma riskine girmemek için ödeme sürecini müşterileri için sorunsuz hale getirmek istiyor.

Reklamcılık

Belki de bir analistin Business Insider’dan Alex Bitter’a büyük perakendecilerin kaydırma ücretlerini müşterilere aktarmasını beklemediğini söylemesinin nedeni budur. Bunun yerine maliyetleri işgücü gibi diğer kanallar aracılığıyla karşılayacaklarını söyledi.

Bu, dev bir zincir için mümkün olabilir, ancak kredi kartı işlemleri için zaten daha fazla ücret alan küçük işletmeler için bu zor bir teklif. Alandaki bir yatırımcı bana küçük tüccarların pazarlık güçlerini artırmak için satın alma grupları oluşturabileceklerini söyledi.

Bu arada bazı tüccarlar şimdiden memnuniyetsizliklerini dile getiriyor. Ulaşılması neredeyse yirmi yıl süren anlaşma “dolar başına bir kuruş değerinde”.

 

Ancak belki de, anlaşmanın hedeflediği ücretlerden farklı olarak, küçük görünen şeyler sonunda büyük bir şeye dönüşebilir.

Piyasalarda 3 şey
Larry Fink Blackrock’un CEO’su
LUDOVIC MARIN/Getty Images
1. BlackRock’tan Larry Fink, ABD’deki emeklilik krizini çözmek istiyor. Dünyanın en büyük para yöneticisinin CEO’su, yatırımcılara yazdığı yıllık mektubunda ülkenin atabileceği adımları özetledi. Tavsiyeleri arasında işçiler için yatırımın otomatikleştirilmesi ve emeklilerin birikimlerini daha kolay harcamalarına yardımcı olmak yer alıyor. İşte mektubundan daha fazla çıkarım.

2. Jeremy Grantham piyasa konusunda endişeli.

 

Yatırım efsanesi, ekonominin yükselişte olduğu dönemde başlayan boğa piyasalarının kötü sonuçlanacağı konusunda uyardı. Ayrıca Bitcoin’e saldırdı ve dolarsızlaştırma korkusunu umursamadı.

3. Bu beş grafik iş piyasasının yavaşlamak üzere olduğunu gösteriyor.

Pantheon Macro Economics’in kurucusu Ian Shepherdson, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte zayıflamaya hazır olduğuna inanıyor. Bunun Fed’in 2024’te beş kez faiz indirimine zemin hazırlayacağını söyledi.

teknolojide 3 şey
Parıltılı bir karton robot
iStock; iş zekası

1. AI BS çağına girdik.

Belki yapay zeka işlerimizi çalacak. Belki hepimizi öldürecek. Ya da belki de bunların hepsi sadece abartıdır. Yapay zekanın geleceğinin neler getireceği çok açık olmasa da şu var: Şu anda herkes bu konuda biraz yalan söylüyor.

2. Meta rakipler hakkında casusluk yaptı.

Yeni ortaya çıkan e-postalar, Mark Zuckerberg’in Facebook yöneticilerine Snap, YouTube ve Amazon gibi rakip uygulamalarda şifreli kullanımın nasıl izleneceğini “bulmalarını” söylediğini gösteriyor. Program en az üç yıl sürdü.

 

3. Amazon’da daha fazla işten çıkarma.

BI tarafından alınan dahili bir e-postaya göre teknoloji devi, reklam biriminde daha fazla işten çıkarma yapıyor. İşten çıkarmalar, Amazon’un 2022’de başlattığı uzun vadeli maliyet düşürme çabasının bir parçası.

iş hayatında 3 şey

Satılık tabelası ve alarmı olan bir evin fotoğraf illüstrasyonu.

ikimeows/Getty Images; Jenny Chang-Rodriguez/BI

1. Ev almak için beklemeyin.

Potansiyel ev alıcıları ipotek oranlarının tekrar düşeceği umudunu taşıyor ancak bu büyük bir hata. Borçlanma oranlarının düşmesi ev almayı kolaylaştırmayabilir. Aslına bakılırsa, talepteki bir başka artış durumu daha da kötüleştirebilir.

2. TikTok iş kaygısı.

TikTok çalışanları, şirketin yıllık inceleme sürecindeki son düzenlemesinden endişe duyuyor. Değişiklik, yüksek ve düşük performans gösterenleri daha iyi ayırt etmeyi amaçlıyor, ancak bazı personel, daha sert değerlendirmelerin ve daha küçük ikramiyelerin daha fazla çalışanı işten ayırmaya neden olacağından korkuyor.

3. Baltimore köprüsü felaketi ABD ekonomisine zarar verecek.

Baltimore Limanı, Salı günü Francis Key Scott Köprüsü’nün çökmesinin ardından “bir sonraki duyuruya kadar” kapatıldı. Uzmanlar BI’ya, kesintinin 15 milyon dolarlık günlük ekonomik aktiviteyi durma noktasına getireceğini söyledi.

Diğer haberlerde

Bing şefi görevden ayrılmayı planlarken Microsoft’un görev değişikliği devam ediyor. Satya Nadella’nın Mustafa Süleyman’ı kaçırmasından günler sonra geldi.

Yatırımcılar neden henüz Trump’ın Twitter kopyasına karşı bahis oynamıyor?

Apple’ın Şubat ayındaki iPhone Çin sevkiyatları tahmin edilenden daha da kötü görünüyor.

Bu sonbaharda başka bir NFL maçını izlemek için Peacock aboneliğine ihtiyacınız olacak.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *