Patronunuzu nasıl yönetirsiniz

Unutmayın: Kariyerinizin CEO’su sizsiniz. Ve CEO olarak işinizdeki ve kariyerinizdeki başarınız kadar önemli bir şeyi başka birine, yani patronunuza bırakamazsınız.

Başarılı olmak istiyorsanız patronunuzu performansınızdan memnun etmelisiniz. Ve bunu yapmak için – ve patronunuzun sadece “iyi davranmaktan” değil, gerçekten mutlu olduğundan emin olmak için – muhtemelen patronunuzu yönetmeniz gerekecek.

Özellikle şunları yapmanız gerekecek:

Patronunuzun sizden ne yapmanızı istediğini ve performansınızı nasıl değerlendireceğini anlayın

Patronunuzun beklentilerini yönetin

Her ikiniz için de işe yarayan bir iletişim ve geri bildirim temposu ve çalışma tarzı geliştirin

İlerlemeye nasıl devam edebileceğinizi anlamak için düzenli olarak kontrol edin

Harika bir patronunuz varsa, patronunuz beklentileri net bir şekilde belirleyerek, makul son tarihler üzerinde anlaşarak, geri bildirimlerinizi ve sorularınızı davet ederek ve ne durumda olduğunuzu size sık sık bildirerek bunun mekanizmasını halledecektir.

Ne yazık ki patronların çoğu (çoğu?) harika patronlar değil.

(Bunun nedeni mutlaka olmak istememeleri değil, büyük bir patron olmanın zor olmasıdır.)

Pek çok (çoğu?) patronun mükemmel olmadığı alanlardan biri de iletişimdir. Örneğin, patronunuz sizden hoşlanıyor olabilir ve sizin de ondan hoşlanmanızı istiyor olabilir; bu nedenle, yetersiz kaldığınız noktalar konusunda çok doğrudan davranarak sizi üzmek veya gücendirmek istemeyebilirler. Ya da sizin gibi meşgul ve stresli olabilirler (patronların da patronları vardır; bir sürü iş ve karmaşık hayatlar vardır), bu nedenle yeterince sık ve açıkça iletişim kuramıyor olabilirler. Veya deneyimsiz olabilirler ve neyin beklenmesinin makul olup olmadığını bilmiyor olabilirler. Ya da sizin çok güçlü yanlarınıza sahip olduğunuzun farkında olmayabilirler ama yanlış işi yapıyor olabilirler ve bu nedenle siz onu ezebilecekken mücadele ediyor olabilirler.

Ve benzeri.

Bütün bunlar şu anlama geliyor: İşinizi ve kariyerinizi yönetmeyi patronunuza bırakmak istemezsiniz çünkü patronunuzun başka öncelikleri vardır ve bu konuda pek iyi olmayabilir. Ve eğer patronunuz bu konuda pek iyi değilse, hayal kırıklıklarının suçunu size atabilirler!

Öncelikle, sizden ne yapmanızı istediğini net ve ayrıntılı bir şekilde anlayana kadar patronunuzla görüşün ve bunu yazın. Tek sayfalık bir misyon beyanı oluşturun. Hedefinizi bir cümleyle tanımlayın ve belirli görevlere, projelere ve teslimatlara madde işaretleri ekleyin. Bunu patronunuza verin ve geri bildirim isteyin. Herhangi bir konuda kafanız karıştıysa veya net değilseniz, açıklığa kavuşturun. Çok fazla iş gibi görünüyorsa bunu söyleyin ve ardından hedefleri ve görevleri öncelik sırasına göre sıralamak için patronunuzla birlikte çalışın. (BONUS PUANLARI: Patronunuzun nasıl değerlendirildiğini, diğer bir deyişle hedeflerinin neler olduğunu anlayın. Ve patronunuzun başarılı olmasına nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünün).

Bir gündem (yazdığınız ve sürdürdüğünüz) ile düzenli toplantılar ayarlayın ve yapıcı ve ayrıntılı geri bildirim isteyin. Bunu hangi sıklıkta yaparsanız yapın, ancak en az ayda bir kez. Gündeminizi misyon beyanınıza dayandırın. Patronunuza her önemli teslimat ve proje hakkında bilgi verin. Geri bildirim isteyin. Patronunuz “Harika gidiyorsun” gibi belirsiz bir şey söylerse gurur duymayın. Bunun yerine ayrıntılar için tuşuna basın. “Özellikle neyi harika yapıyorum? Peki neyi daha iyi yapabilirim?”

Yetersiz vaatlerde bulunarak ve aşırı teslimat yaparak patronunuzun beklentilerini yönetin. Hepimiz patronlarımıza, istedikleri her şeyi istedikleri zaman teslim etme sözü vererek onları mutlu etmek isteriz. Bunu yapma dürtüsüne karşı koyun. Bunun yerine gerçekçi olun ve miktar, kalite ve zamana dayalı tamponlar oluşturun. Daha sonra, söylediğinizden daha iyi ve daha fazlasını, söylediğinizden daha hızlı bir şekilde teslim edin. Bu, patronunuzu sürekli olarak olumlu bir şekilde şaşırtacaktır; bu, hayal kırıklığına uğramaktan çok daha iyidir.

Geleceğinizi göz önünde bulundurarak “misyon beyanınızı” patronunuzla düzenli olarak gözden geçirin ve güncelleyin. Neyi ve nasıl yaptığınıza ilişkin spesifik geri bildirim isteyin. Daha sonra bir sonraki adıma odaklanın. Becerilerinizi ve deneyiminizi geliştirmenize ve sizi gitmek istediğiniz yere götürmenize yardımcı olacak projeler üzerinde çalışmaya çalışın. (İşinizi yaparken, bundan sonra ne yapmak istediğinize dair fikir ve plan geliştirmelisiniz. Bunu patronunuza bırakmayın!

Bu ilk başta tuhaf gelebilir ama siz (ve patronunuz) buna alışacaksınız. Ve eğer patronunuz iletişim ve organizasyon konusunda çok iyi değilse, bu işi onlar adına hallettiğinize minnettar olacaklardır.

Bu arada, bunların bir kısmı veya tamamı sorunsuz ilerlemeyebilir. Patronunuzun ne istediğini anlama ve yerine getirme çabalarınıza rağmen, patronunuz o kadar kararsız olabilir ki gerçekçi hedefler belirleyip bu hedeflere bağlı kalamaz. Ya da karamsar ya da kaba olabilirler. Veya kişisel olarak bir şeyler yaşıyor olabilirler ve bunun acısını sizden çıkarıyor olabilirler. Veya diğer sinir bozucu “patron kusurlarından” herhangi birine sahip olabilirler.

Yaygın ve sinir bozucu bir patron kusuru “Fikir Adamı”dır; size sürekli olarak fikirler fırlatan ve sizden bu fikirlere göre hareket etmenizi bekleyen patron, görünüşe göre, dün, en son sahip oldukları tüm fikirleri uygulamaya çalışırken zaten kendinizi öldürdüğünüzü hatırlamadan. ay vb.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *