Pekin, Evergrande ve onun iş adamı kurucusunun 78 milyar dolarlık bir dolandırıcılık yaptığını söylüyor. Bu, şimdiye kadarki en büyük mali dolandırıcılıklardan biri olarak değerlendirilebilir.

Düşen Çinli emlak devi Evergrande için durum giderek daha da kötüleşiyor gibi görünüyor.

Bir zamanlar Çin’in en büyüğü olan geliştirici, birkaç yıl süren borç krizinin ardından tasfiye halinde.

Şimdi o da dolandırıcılıkla suçlanıyor.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC), Evergrande’nin Çin’deki amiral gemisi olan Hengda Real Estate ve Xu Jiayin olarak da bilinen kurucusu Hui Ka Yan’ı, gelirini 564 milyar Çin yuanı veya 78 milyar dolar artırmakla suçladı. Pazartesi günü yayınlanan bir değişim dosyasına göre 2019 ve 2020. CSRC, aynı zamanda sahte sonuçlara dayanarak tahvil ihraç ettiğini de iddia ediyor.

Evergrande, Business Insider’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

78 milyar dolarlık dolandırıcılık iddiasının boyutunu anlamak için Bloomberg’in işaret ettiği gibi aşağıdaki iki vakayı düşünün. Çinli kahve devi Luckin Coffee, 2020 yılında gelirini 300 milyon dolar artırdı. Enron, 2001 yılında kârını 600 milyon dolar artırdı. Hem Enron hem de Luckin, tarihin en büyük dolandırıcılık vakaları arasında yer alıyor ve ikisi de Evergrande’ye karşı yöneltilen iddiaların büyüklüğüne yaklaşamıyor.

Çin’deki emlak krizi daha da çirkinleşebilir. Bu kez endişeleri dile getiren kişi devlet destekli bir geliştirici oldu.

Pekin, başı dertte olan emlak geliştiricilerinin iflas etmesi gerektiğini söyledi

Çin deflasyonla mücadele eden tek büyük ekonomi

CSRC, Hui’nin mali bilgilerin “özellikle berbat” yöntemlerle düzenlenmesinden ve tahrif edilmesinden sorumlu olduğunu söyledi. Otorite, ihlalleri nedeniyle Hui’ye 47 milyon yuan para cezası verdi ve onu ömür boyu menkul kıymetler piyasasından men etti.

CSRC ayrıca Hengda Real Estate’e 4,2 milyar Çin yuanı para cezası verdi.

Hengda Real Estate’in eski CEO’su ve eski CFO’su da dahil olmak üzere diğer eski yöneticileri de para cezalarına ve piyasa yasaklarına maruz kaldı.

Bunlar, Eylül ayında polis gözetimi altına alınan Hui’nin düşüşündeki son gelişmelere işaret ediyor. Ayrıca Hong Kong’un prestijli mahallesi The Peak’te üç malikanesini kaybetti.

Bir analist, Bejing’in Evergrande’e yönelik baskısının diğer geliştiricilere harekete geçmeleri için bir sinyal olabileceğini söyledi.

Araştırma firması CreditSights’ın Doğu Asya şirketlerinin başkanı Zerlina Zeng, Business Insider’a şöyle konuştu: “CSRC cezaları, temerrüde düşmüş diğer geliştiricilerin sahiplerine, borçların yeniden yapılandırılması konusunda yetkililerle işbirliği yapmamanın ciddi sonuçlara yol açabileceği konusunda bir uyarı olabilir.” .

Zeng, cezaların Evergrande’nin tasfiye sürecini etkileme ihtimalinin düşük olduğunu, çünkü Hui’nin zaten kişisel servetini kullanarak ödeme yapmasının pek mümkün olmadığını ekledi.

Pek çok Çinli emlak geliştiricisi son birkaç yılda borçlarını ödeyemedi ve Çin’deki emlak krizinin daha geniş iç pazara yayılıp küresel ekonomiye yayılmasına neden olabileceğine dair korkular var.

Evergrande hisselerinin Hong Kong Borsası’nda ticareti, tasfiye emri verildiği 29 Ocak’tan bu yana durduruldu.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *