Polis tarafından ele geçirilen 1,8 milyar dolar değerindeki 61.000 Bitcoin’e sahip Çinli bir paket servisi çalışanı, kara para aklamaktan suçlu bulundu

Eski bir Çinli paket servisi çalışanı, polisin milyarlarca dolar değerindeki Bitcoin’i nakit paraya ve Dubai’deki mücevher ve mülkler de dahil olmak üzere büyük bilet eşyalarına dönüştürdüğünü keşfetmesinin ardından kara para aklama suçundan suçlu bulundu.

Birleşik Krallık Kraliyet Savcılık Servisi bir basın açıklamasında, 42 yaşındaki Jian Wen’in Çarşamba günü Londra’daki Southwark Kraliyet Mahkemesinde mahkum edildiğini söyledi.

Dava, polisin 2021 yılında Wen’e bağlı dijital cüzdanlardan 61.000 bitcoin ele geçirmesinin ardından ortaya çıktı. CPS, o zamanlar 1,4 milyar £ (1,8 milyar $) değerinde olan kripto paranın değerinin şimdi 3,8 milyar $ olacağını söyledi.

Savcılar, Wen’in, 2014 ile 2017 yılları arasında yaklaşık 130.000 Çinli yatırımcıdan çalınan bitcoin’i gizlemek için hala serbest olan uluslararası bir dolandırıcıya yardım ettiğini söyledi. Wen’in bu orijinal dolandırıcılığa karıştığı iddia edilmiyor.

Wen, “işveren” olarak tanımladığı kadınla tanışmadan önce Leeds’te bir Çin restoranının üst katında yaşıyordu.

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, onaylanmış bir ‘karıştırıcı’ aracılığıyla milyonlarca değerinde kripto parayı aklaıyor

Jamie Dimon, Bitcoin’i sigara içmeye benzetiyor ve insanların Bitcoin satın alma hakkını desteklediğini ancak bunu asla yapmayacağını söylüyor.

İşte Bitcoin uzmanlarının dünyanın en büyük kripto para birimi için ileriye dönük öngörüleri:

Mahkeme, 2017 yılında çalınan Bitcoin’i nakde, mücevhere ve Dubai’de değeri 500.000 £’dan (640.000 $) fazla olan iki mülke dönüştürmeye başladığını duydu.

peşin
Jian Wen’in mülkünde polis tarafından para ele geçirildi. CPS
Wen ayrıca Kuzey Londra’da ayda yaklaşık 17.000 £’a (20.000 $) mal olan altı yatak odalı bir mülk kiraladı ve oğlunun Çin’den İngiltere’deki özel bir okula gitmesi için taşınması için para ödedi.

CPS, Wen’in Londra’da birden fazla mülk satın almaya çalıştığı ancak bitcoin’ini nakde çevirmede ve bankaların kara para aklamayı önleme uyumluluk kontrollerine yanıt vermekte zorlanması üzerine polisin olaya müdahale ettiğini söyledi.

Reklamcılık

Kadın kendisine itiraz edildiğinde parayı Bitcoin madenciliği yoluyla meşru bir şekilde kazandığını söyledi ve daha sonra işvereninin kendisine yaklaşık 15 milyon £ değerinde 3.000 Bitcoin verdiğini iddia etti.

Başsavcı Andrew Penhale bir basın açıklamasında, “Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, organize suçlular tarafından varlıkları gizlemek ve aktarmak için giderek daha fazla kullanılıyor, böylece dolandırıcılar suç teşkil eden davranışlarının avantajlarından yararlanabiliyor” dedi. “Birleşik Krallık’taki en büyük kripto para ele geçirme vakasını içeren bu dava, bu dolandırıcıların elde edebileceği suç gelirlerinin boyutunu gösteriyor.”

Başka bir başsavcı olan Adrian Foster, CPS’nin ele geçirilen kripto para birimini korumak için dondurma emirleri almak üzere polisle birlikte çalıştığını ekledi.

“Dondurulmuş kripto para biriminin cezai mülkiyet olduğunu tespit etmek ve müsadere talebinde bulunmak için CPS liderliğindeki bir sivil kurtarma soruşturması yürütülüyor” dedi.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *