Putin başka bir başkanlık zaferini nasıl tasarladı ve neden sadece kazanmak onun için yeterli değildi?

71 yaşındaki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iktidarda kalması bekleniyor.

Pazartesi günü Moskova saatiyle sabah 7’de Putin, başkanlık seçimlerinde oyların yaklaşık yüzde 87’sini elde etmişti. Oyların yüzde 99,4’ü sayıldı. Bu, 2018’de oyların %77’sini alan Putin için rekor bir zafere işaret ediyor.

Putin’in sandıkta kazanacağından hiçbir zaman şüphe yoktu. Putin’in nüfuz ve nüfuz seviyesinden uzak olan muhalifleri, Rusya seçim komisyonu tarafından önceden onaylandı ve görevdeki lidere ciddi bir meydan okuma oluşturmadı.

Aslında Putin için en büyük zorluk yüksek seçmen katılımı elde etmekti.

Rus devleti, memurların ve devlete bağlı şirketlerin çalışanlara oy vermeleri için baskı yapmasıyla bu girişime aktif olarak dahil oldu. Bağımsız Rus medya kuruluşlarının bildirdiğine göre, bazı çalışanların aile üyelerini de yanlarında getirmeleri bekleniyor ve özel bir uygulama aracılığıyla coğrafi konumlarını patronlarıyla paylaşmak zorunda kalıyorlar.

George Washington Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan David Szakonyi, geçen hafta Business Insider’a seçmen katılımının Putin için son derece önemli bir ölçü olduğunu söyledi.

Szakonyi, özgür ve adil bir seçim görüntüsünün Putin için önemli olduğunu, çünkü bunun Ruslara ve dünyanın geri kalanına kendisinin demokratik bir şekilde seçildiğini ve “Rus siyasetinde doğal ve haklı savunulabilir bir yere” sahip olduğunu göstereceğini söyledi.

Szakonyi, başkanlık seçiminin ardından Putin’in dikkatini tekrar Ukrayna’daki savaşa çevireceğini, çünkü savaşı kazanmanın hâlâ en büyük önceliği olduğunu söyledi.

Bu, Rusya’nın daha fazla askeri malzeme üretmeye ve tedarik etmeye devam etmesi, bunun sonucunda ekonomiyi canlandırması ve Putin’e verilen desteğin daha da pekiştirilmesinin beklendiği anlamına geliyor.

Güçlü bir ekonomi

Putin’in zaferi, yönetiminin Rusya ekonomisini nasıl istikrarlı hale getirdiği ve savaşın ortasında son iki yılda Rusları nispeten istikrarlı bir zeminde tutmayı nasıl başardığıyla büyük ölçüde ilgili.

İlgili Öyküler

Rusya’nın GSYH’si 2023’te %3,6 büyüdü. Uluslararası Para Fonu, Rusya ekonomisinin bu yıl %2,6 büyümesini bekliyor. İşsizlik rekor düzeyde düşük seviyelerde ve enflasyon yüzde 7 civarında seyrederken bile ücretler hızla artıyor.

Resmi istatistiklere göre Rusya’nın yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 2023’te %9,8’den %9,3’e düştü.

Bağımsız anketör Levada Center’ın yöneticisi Denis Volkov’un Pazar günü The New York Times’a verdiği demeçte, çoğu Rus, Ukrayna’nın topyekün işgali karşısında yaşadıkları ilk şokun ardından Times’ın “yeni dünya” olarak adlandırdığı şeye uyum sağladı. 24 Şubat 2022.

Volkov, Times’a “Bunların çoğu, hükümetin ülke ekonomisinin sağlıklı kalmasını sağlayarak ve sanayi sektörüne para enjekte ederek morali yükseltme çabalarının sonucuydu” dedi.

Kaynakların ücret artışları ve sosyal harcamalar şeklinde kitlelere yeniden dağıtılmasının, çoğu insanın “artık savaşa doğrudan katılmadan normal bir hayat yaşayabileceklerini hissetmesi” anlamına geldiğini söyledi.

Szakonyi BI’ya şunları söyledi: “Rusların Amerikalı seçmenlerden veya dünyanın herhangi bir ülkesindeki seçmenlerden farklı davrandığını düşünmüyorum. Hala cüzdanlarıyla oy veriyorlar.”

Elbette Putin’in zaferinde Rusya’nın güçlü ekonomisinin yanı sıra başka faktörlerin de rolü var. Baskı da bunlardan biri: Putin, iç siyasi rekabeti ve ifade özgürlüğünü etkili bir şekilde ortadan kaldırdı. En açık sözlü ve güçlü siyasi rakibi Alexey Navalny, 16 Şubat’ta uzak bir Arktik hapishanesinde öldü.

Bununla birlikte Putin ekonomiyi ayakta tutmak ve oy veren kitleleri kendi tarafında tutmak için adımlar atıyor.

Son zamanlarda Putin, nüfustaki serveti yeniden dağıtacak daha ilerici bir vergi programı uygulamaya koyacağını duyurdu; bu, yılda 5 milyon rubleye veya yaklaşık 54.000 dolara kadar kazanan çoğunluk için sabit %13’lük kişisel gelir vergisi oranından çok büyük bir değişiklik. Bu eşiğin üzerinde kazanç elde edenler yüzde 15 oranında gelir vergisi ödüyor.

Szakonyi, “Oluşan çok fazla değişiklik var ve şimdilik gemiyi ayakta tutuyor gibi görünüyor” dedi.

“Sanırım iş dünyası ve hatta tüketiciler arasında, bu savaşın belki de en kötü sonuçlarının arkalarında olduğuna dair beklentiler açısından bir istikrar görmeye başlıyoruz ve hükümet harcamayı sürdürdüğü ve yeterli talebi sürdürdüğü sürece, ülke en azından bunu yapabilir. sözleşme değil” diye ekledi.

Putin, 1999’dan bu yana Rusya’nın cumhurbaşkanı veya başbakanı olarak sürekli olarak iktidarda bulunuyor ve bu da onu Josef Stalin’den bu yana ülkenin en uzun süre hizmet veren lideri yapıyor.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *