Sacramento, düşük gelirli Siyah ve Yerli Amerikalı ailelere hiçbir şart koşulmadan ayda 725 dolar verilmesini öngören bir planı onayladı

Sacramento County, ABD’nin en düşük gelirli sakinlerine koşulsuz ödemeler sunan, giderek büyüyen yerler listesine katılıyor.

Sacramento Denetim Kurulu geçen hafta temel gelir pilot programını onayladı. Düşük gelirli Siyah ve Kızılderili ailelere ayda 725 dolar teklif edilecek. İlçe, programı United Way ile ortaklık yoluyla finanse ediyor.

Sacramento County, geçmişte diğer temel gelir programları için United Way ile ortaklık kurmuştu. Haziran 2021’de başlayan ve Mayıs 2023’e kadar süren ilk programda yaklaşık 100 aile ilçeden aylık 300 dolar aldı.

Oregon evsiz gençlere tekrar ayağa kalkabilmeleri için ayda 1000 dolar veriyor. İşte işler böyle gidiyor.

San Antonio insanlara koşulsuz 5.108 dolar vermeyi denedi. Bu parayı çocukları için barınma ve okul malzemelerine harcadılar.

Cumhuriyetçiler neden birçok şehir ve eyaletin benimsediği temel gelir programlarıyla mücadele ediyor: ‘Para artık doğuştan gelen bir hak mı?’

United Way hâlâ bu programın sonuçlarını takip ediyor ancak ilk rapor, dört katılımcıdan üçünün programa katıldıktan sonra mali hedeflerine ulaşabileceklerinden daha emin olduklarını söylediğini ortaya çıkardı

İlçenin çocuk, aile ve yetişkin hizmetleri müdürü Michelle Callejas, Salı günü ilçe denetim kurulu toplantısında konuştu. Garantili gelir programının çocuk yoksulluğunu ortadan kaldırmaya yönelik altı adımlı planın yalnızca bir parçası olduğunu söyledi.

Callejas, ilçe tarafından toplanan verilerin, siyah çocukların devlet tarafından ebeveynlerinden alınma olasılığının ilçedeki beyaz çocuklara göre dört kat daha fazla olduğunu gösterdiğini söyledi. Yerli Amerikalıların ortadan kaldırılma ihtimalinin iki kat daha fazla olduğunu söyledi.

Callejas, “Nihai hedefimiz kendi kendine yeterliliği ve aile istikrarını teşvik etmek ve ardından çocuk adaleti sistemine katılımı azaltmaktır.” dedi.

Ülke çapındaki diğer pek çok ilçe, şehir ve eyalet de artan yoksulluğa ve konut güvensizliğine çözüm bulmak için temel gelir projelerini deniyor. Bu programlara katılanlar büyük oranda aldıkları paranın çoğunu gıda ve kira ödeme gibi temel ihtiyaçlara harcadıklarını söylüyorlar.

Baltimore’da Baltimore Genç Aileler Başarı Fonu genç ebeveynlere ayda 1.000 dolar veriyor. Maryland CASH Kampanyası’nın politika direktörü Tonaeya Moore, daha önce Business Insider’a yaptığı açıklamada, anketlerin katılımcıların paralarını çoğunlukla barınma ve yiyecek gibi aynı genel ihtiyaçlara harcadığını gösterdiğini söylemişti.

Austin’de yetkililer, konut fiyatlarının artırılmasına yardımcı olmak için Mayıs 2022’den Ağustos 2023’e kadar düşük gelirli ailelere ayda 1.000 dolar verdi. Araştırmacılar, program katılımcılarının ortalama olarak aldıkları paranın yarısından fazlasını konuta harcadıklarını söylediklerini buldu.

Callejas, Sacramento İlçesi güvenlik yetkililerinin program stratejisini oluşturmaya yardımcı olmak için topluluk üyeleriyle anket yaptığını ve insanların ihtiyaç ifade ettiği ana alanların gıda, bebek bezi, ulaşım, barınma, uygun fiyatlı çocuk bakımı ve erişilebilirlik hizmetleri gibi temel alanlar olduğunu söyledi.

 

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *