Sektörden bir kaynak, Ukrayna’nın enerji tesislerine düzenlediği insansız hava aracı saldırılarının Rusya’nın petrol ihracatına darbe vurduğunu söylüyor

Bloomberg’e göre sektörden bir kaynak, Ukrayna’daki drone saldırılarının Rusya’nın petrol rafine etme kapasitesi ve ihracatı üzerindeki baskıyı artırdığını ve rafinerinin normale dönmesinin “aylar olmasa da birkaç hafta” süreceğini söyledi.

Pazartesi günü bir enerji konferansında konuşan Gunvor Group CEO’su Torbjörn Törnqvist, Rusya’nın günlük petrol rafine etme kapasitesinin yaklaşık 600.000 varilinin Ukrayna’nın drone saldırılarından etkilendiğini söyledi.

Törnqvist, çıkışa göre “Bu önemli, çünkü bunun distilat ihracatını hemen etkileyeceği açık” dedi ve muhtemelen ihracatta yaklaşık 200.000 varillik bir düşüşe yol açacak

Ukrayna insansız hava araçları, Rusya’nın stratejik enerji endüstrisine karşı yürütülen kampanyada çok sayıda petrol rafinerisine saldırdı

Ukrayna, son ayların en büyük drone saldırılarından birinde en az 3 Rus petrol rafinerisini vurdu

Ukrayna, Putin’e oy verme işlemi devam ederken Rusya’ya bir drone saldırısı dalgası başlattı

JPMorgan Chase & Co, saldırıların Rusya’daki petrol rafinaj kapasitesinin günde yaklaşık 900.000 varilini devre dışı bıraktığını tahmin ediyor.

Ukrayna, son haftalarda Rusya’nın enerji tesislerine yönelik düzenli bir insansız hava aracı saldırısı kampanyasını sürdürdü.

Cumartesi günü, Rusya’nın başkanlık seçimleriyle aynı zamana denk gelmeyi amaçlayan bir dizi saldırının parçası olarak 35 insansız hava aracından oluşan bir dalga göndererek yangın çıkardı ve elektrik kesintisine neden oldu.

Bir Reuters analizi, ilk çeyrekte Rus tesislerine yapılan saldırıların rafineri kapasitesinin yaklaşık %7’sini durdurduğunu ve bunun da küresel fiyatların yükselmesine neden olduğunu tahmin ediyor.

Petrol piyasası analisti Vandana Hari, Reuters’e verdiği demeçte, “Rus rafinerilerine yapılan saldırılar, geçen hafta ham petrole varil başına 2 ila 3 dolar risk primi ekledi; bu, hafta sonu daha fazla saldırıyla bu haftaya başlarken devam ediyor.” dedi.

Ancak Reuters’in haberine göre Rusya, saldırıların ardından batı limanlarından petrol ihracatını günde yaklaşık 200.000 varil veya Mart ayında kabaca %10 artıracak.

Bağımsız Rus enerji analisti Mikhail Krutikhin, The Wall Street Journal’a saldırılarla ilgili olarak “Petrol rafinerileri inanılmaz derecede savunmasız” dedi. “Ukrayna’nın drone saldırıları çok etkili olabilir ve kesinlikle devam ettirilecek ve genişletilecektir.”

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *