Tasarruf her zamankinden daha popüler. Ayrıca hiç bu kadar kötü olmamıştı.

Rastgele bir cumartesi. İkinci el mağazasına gidersiniz ve rafları titizlikle taramaya başlarsınız. Şanslıysanız göze çarpan bir şeyle karşılaşırsınız; bu tam da sizin tarzınızdır. Eğer gerçekten şanslıysanız, denersiniz ve mükemmel bir uyum olduğunu anlarsınız. Tanınmayan bir yabancının, tam ihtiyacınız olduğu anda bu özel deri ceketi bağışlamaya karar vermesi ve sizin gelip onu başkası almadan önce bulmanız nedeniyle tutumluluk tanrılarına şükrediyorsunuz.

Bu, ikinci el mağazalardan alışveriş yapan herkesin bildiği bir yüksek seviye ve benim de liseden beri peşinde olduğum bir seviye. Ancak yakın zamanda yaptığım bir ikinci el mağazası ziyaretinde rafları karıştırırken, tarzıma uyan ya da bana uyan parçaları bulmakta zorlanıyordum; Gerçek, kaliteli kıyafetlere benzeyen bir şey (herhangi bir şey!) bulmakta zorlanıyordum.

Bunun yerine, raftaki pek çok öğe, çamaşır makinesinde iki yıkamaya dayanamayacakmış gibi veya bir çöp torbasının nefes alabilirliğine sahipmiş gibi geliyordu. Rafların gerçek denim ve kalın, kalın kazaklarla dolu olduğu geç saatlerde tasarruf ettiğime dair ilk anılarımdan çok farklıydı.

Hafızamın beni yanıltmadığından emin olmak için perakende uzmanlarına ulaşıp tam olarak neler olup bittiğini öğrenmek istedim. Geleneksel ikinci el mağazalarında bulabileceğiniz kalitenin düşüşte olduğu ortaya çıktı.

Arizona Eyalet Üniversitesi FIDM’de mağazacılık, trendler, satın alma ve daha fazlasını öğreten profesör Nicole Craig bana “Yerel bir Goodwill’e giderseniz, orada çok sayıda hızlı moda görürsünüz, bazen etiketleri hala üzerindedir” dedi. . “Fakat aynı zamanda piyasada tasarruf ve yeniden satışta patlama olduğunu da görüyoruz.”

İkinci el mağazalardaki kalite düşüşünün sorumlusu kısmen hızlı moda bolluğu olsa da, son on yılda, özellikle de son beş yılda yeniden satış giyim pazarındaki patlayıcı büyüme de büyük bir rol oynadı.

İkinci el giysilere yönelik çevrimiçi bir pazar yeri olan ThredUp’ın 2023 raporuna göre, küresel ikinci el giyim pazarının 2027 yılına kadar 350 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Bugün dolaplarını temizlemek isteyen insanların pek çok seçeneği var – onlara gerçekten para kazandırabilecek birçok seçenek de dahil – bu nedenle İyi Niyet veya Kurtuluş Ordusu’na giderek daha az kaliteli kıyafet bağışlanıyor.

Los Angeles, Kaliforniya’da kıyafet alışverişi yapan kadın

Z kuşağı, bireysellik ve sürdürülebilirlik değerleri doğrultusunda ikinci el kıyafetleri benimsedi. Lechatnoir/Getty Images
Z kuşağı tasarrufluluğu ana akım haline getirdi
Kullanılmış kıyafet satın almak, büyük ölçüde Z kuşağı sayesinde, hiç bu kadar popüler olmamıştı.

Perakendedeki stratejik değişikliklerin etkisini araştıran Arizona Eyalet Üniversitesi’nden profesör Danielle Testa, “İkinci ele bakış açısını gerçekten değiştirdiler” dedi ve tasarrufluluğun resmi olarak “ana akım” haline geldiğini ekledi.

Geçmişte Y kuşağı tekdüzeliği ve bununla birlikte yeni ürünleri takdir etme eğilimindeydi; Abercrombie & Fitch’in 2000’li yıllardaki ilk parlak dönemini düşünün. Ancak Z kuşağı bugün bireyselliğe ve herkesin giydiğinden farklı parçalar bulmaya daha fazla odaklanıyor.

Z kuşağı ayrıca ikinci elin çevre açısından daha iyi olduğunu benimsedi. ThredUp raporu, konu giyime yapılan harcamalar olduğunda sürdürülebilirliğin Z kuşağını en çok motive eden beş faktörden biri olduğunu ortaya çıkardı. İkinci el alışveriş yapanlar, bir şeyleri çöpe atılmaktan kurtardıklarını hissettiklerinden, kullanılmış kıyafet satın almak artık yeni satın almaktan daha aşağı bir değer olarak görülmüyor.

Craig, günümüzde tasarruflu olmanın “yalnızca bir damgalama değil, aynı zamanda bir onur madalyası” olduğunu söyledi.

Yine de tutumluluğun popülaritesi artarken hızlı moda markalarının da popülaritesi arttı.

Hazır giyim pazarında sürdürülebilirliği araştıran Greensboro’daki Kuzey Carolina Üniversitesi’nden profesör Elena Karpova, hızlı moda hakkında “Bu uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmadı ve üretilmedi” dedi. “Ve birkaç yıkamadan sonra genellikle kumaş ya da dikişler ve dikişler gibi inşaat parçaları parçalanıyor ve insanlar daha sonra bunları atıyor ya da bağışlıyor.”

Bazı hızlı moda parçaları, orijinal etiketleri hâlâ takılı olarak ikinci el mağazalarda yerini alıyor. Parçalar o kadar ucuz ki, bazı müşteriler uymayan ürünleri iade etme zahmetine girmiyor. Sonuç olarak, hızlı moda yığınları bağış kutularına atılıyor. İkinci el mağazalardaki fiyatlar da artıyor ve Testa bunun kısmen mağazaların tüm bağışları karşılamak için personel sayısını artırmasından kaynaklandığını söyledi.

Goodwill Industries International’ın sürdürülebilirlik direktörü Brittany Dickinson, e-postayla gönderdiği bir açıklamada, hızlı modanın ne kadar bağışlandığına dair verilerinin olmadığını söyledi. Bununla birlikte, “bu tür ürünler kısmen düşük fiyatları nedeniyle giderek daha popüler hale geldi, bu da onların İyi Niyet bağış kutusuna düşme olasılığını artırıyor” dedi.

“Bununla birlikte, Oleg Cassini ve Galia Lahav’ın son dönemdeki tasarım elbise satışlarının da gösterdiği gibi, her Goodwill ikinci el mağazasında benzersiz envanter ve hazineler yer alıyor” diye ekledi.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *