Trian’ın Disney yönetim kurulu koltukları için verdiği 25 milyon dolarlık mücadele, Nelson Peltz’in piyasadaki en güçlü aktivist yatırımcı olarak son mücadelesi olabilir

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Trian Partners (Nelson Peltz’in hedge fonu) iki Disney yönetim kurulu koltuğu için multimilyon dolarlık bir vekalet savaşı yürütürken, bazıları bunun 81 yaşındaki aktivist yatırımcı için son büyük mücadele olup olmadığını merak ediyor.

The Journal’ın bildirdiğine göre Trian ve Peltz, bir zamanlar piyasadaki “en korkulan” aktivist hedge fon yatırımcılarıydı; Pepsi, Heinz ve Procter & Gamble’da büyük hisseler elde ettiler ve birçok büyük şirkette yönetim kurulu görevlerini başarıyla üstlendiler. dahili operasyonları artırın.

Ancak şirket zaman zaman bocaladı; yatırımcıların Trian’a son yıllarda fondan bir milyar dolardan fazla para çekme planlarını bildirdiği ve kısmen GE’nin 2015’te yanlış zamanlanmış desteğinden dolayı performansı kötüleştiği için firma zaman zaman bocaladı. Trian’ın elinde 500 milyon doların üzerinde zarar vardı ama sonunda dengeye ulaştı.

The Journal’a göre Kaliforniya Eyaleti Öğretmen Emeklilik Sistemi ve New York Eyaleti Ortak Emeklilik Fonu, Trian’a fonlarını firmanın yönetiminden çekmeyi planladıklarını söyleyen yatırımcılar arasındaydı; ikincisi bir milyar dolardan fazla para çekmeyi planlıyor yalnız.

Medyanın haberine göre Trian’ın varlıkları 2015’te yaklaşık 12,5 milyar dolardan şu anda yaklaşık 10 milyar dolara düştü; parası artık büyük ölçüde Asya ve Orta Doğu’daki yatırımcılardan geliyor.

Singapur birinci sınıf yeteneklere erişime sahip olduğunu iddia ediyor. 17 yıldır burada yaşayan ve çalışan bir yönetici bunun neden doğru olduğunu paylaşıyor.

SPONSORLU İÇERİK Singapur EDB’den

Singapur birinci sınıf yeteneklere erişime sahip olduğunu iddia ediyor. 17 yıldır burada yaşayan ve çalışan bir yönetici bunun neden doğru olduğunu paylaşıyor.

Başarısız geçmiş performans ve Peltz’in oğulları Matt ve Diesel’in artık Trian’da daha aktif bir rol üstlenmesiyle The Journal, sektörden bazı kişilerin Disney savaşının Trian’ın son yüksek profilli savaşı olup olmayacağını sorguladığını kaydetti.

Journal, raporu için Trian’ın liderlik çevresine ve iç işleyişine aşina olan yaklaşık iki düzine kişiyle konuştu. Ancak yayın, firmanın geleceğini sorgulayan belirli kaynakların adını vermedi.

Trian’ın temsilcileri, Business Insider’ın yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

George Lucas, vekalet kavgasının ortasında Disney CEO’su Bob Iger’e ‘tam inanç ve güvene sahip’ olduğunu söyledi

Disney’in vekalet savaşındaki son gelişme: oy satın alma

Disney, aktivist yatırımcı Nelson Peltz ile savaşında Pinokyo’yu kullandı

Trian, 3 Nisan için belirlenen seçimlerde iki Disney yönetim kurulu koltuğunun kontrolü için verdiği mücadeleye yaklaşık 25 milyon dolar yatırım yaptı. Riskten korunma fonu şu anda Disney’de %1,8 hisseye sahip – Variety başına 3,6 milyar dolar değerinde yaklaşık 32,3 milyon hisse.

Reklamcılık

Reuters’e göre kabaca 15 milyon dolar değerinde hisseye sahip olan daha küçük bir yatırım şirketi Blackwells Capital de, The Journal’ın geçen ay hissedarlar arasında bugüne kadarki en pahalı kavga olacağının tahmin edildiği raporda yer kapmaya çalışıyor.

Trian, bu ayın başlarında Disney hissedarlarına bir mektup göndererek Disney yönetiminin on yıl boyunca borsada düşük performans göstermesini övdü ve Trian’ın eğlence şirketinin kontrolünü daha fazla eline alması gerektiğinin nedeni olarak “yıllarca süren görünüşte kötü seçimler ve başarısız stratejiler”i öne sürdü.

Disney’in şu anki CEO’su Bob Iger, sözleşmesinin 2020’de sona ermesinden önce bu görevde 15 yıl görev yaptı. Kısa süreli emekliliğin ardından Iger, yerine geçen Bob Chapek’in yönetim kurulu tarafından kovulmasının ardından 2022’de bu göreve geri döndü.

Her ne kadar Disney Iger yönetimi altında büyümüş olsa da Bloomberg, şirketin başına döndüğünde şirketin beklediğinden “kötü durumda” olduğunu ve şirketin hisse fiyatını devraldığı darbeden kurtarmaya çalışmanın yavaş ilerleyen bir süreç olduğunu bildirdi. son iki yıl.

 

Disney, Trian’ın iddialarına karşı çıktı ve hisse senedi performansını “Trian’ın Kurgusunu Gerçeklerle Düzeltmek” başlıklı yakın tarihli bir yatırımcı sunumunda savundu; şirket sözcüsü, yaklaşmakta olan yönetim kurulu oylaması hakkında yorum talebiyle kendisine ulaşıldığında BI’ya başvurdu.

Disney sözcüsü BI’nin ek sorularına yanıt vermedi ancak Iger’in yatırımcılara oylamayla ilgili yakın zamanda yaptığı açıklamaya dikkat çekti.

Bu yazıda Iger, şirketin son performansını savundu, şirkete geri dönme konusundaki heyecanını yineledi ve Disney’i “sürekli olarak hissedar değeri sağladığımız bir yere” döndürme planlarını vurguladı.

Iger, Trian ve Blackwells’in yönetim kurulu adaylarının isimlerinin üzerinin çizildiği örnek bir oy pusulasıyla kaydedilen açıklamasında, “Bu nedenle aktivist yatırımcıların karşılaştığımız başlıca dikkat dağıtıcı şeyler tam olarak ihtiyacımız olmayan şeyler” dedi. “Sizleri Disney yönetim kurulunun beyaz vekil kartındaki önerdiği aday listesine oy vermeye çağırıyorum, bu aktivist hedge fonları tarafından sunulan adaylara oy vermeyin.”

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *