Vintage fotoğraflar kadınların işgücündeki rolünün son 100 yılda nasıl geliştiğini gösteriyor

1920’lerde sanayi devriminin bir sonucu olarak şaşırtıcı sayıda kadın işgücüne katıldı.

Daha sonra, erkekler savaşa gönderildikçe, daha fazla kadın fabrikalarda ve daha önce erkeklerin egemen olduğu diğer mesleklerde savaş zamanlarındaki çalışmalara dahil oldu.

Forbes’un haberine göre, 1960’lar ve 1970’ler boyunca kadınların eşitlik hareketleri çalışan kadınlara daha da fazla fırsat sağladı ve son yıllarda ABD işgücünde erkeklerden daha fazla kadın vardı.

Indeed, işi herkes için daha adil hale getirmek amacıyla yapay zekayı benimsiyor. İşte etik sonuçları ele almanın dört yolu.

Gerçekten Sponsorlu İçerik

Indeed, işi herkes için daha adil hale getirmek amacıyla yapay zekayı benimsiyor. İşte etik sonuçları ele almanın dört yolu.

İşte kadınların işgücündeki rolünün son 100 yılda nasıl geliştiğini gösteren 28 vintage fotoğraf.

Sanayi devriminin ardından her zamankinden daha fazla kadın evden ayrılıp çalışmaya başladı.
çalışan kadınlar 1920

Bir tasnif ofisindeki kadın posta işçileri, 1920 dolayları. FPG/Hulton Arşivi/Getty Images

Kadınların yaygın olarak yaptığı işler arasında mektup ve paketlerin tasnif edilmesini içeren posta memuru pozisyonları vardı. Kadınların postanelerde çalışması alışılmadık bir durum olmasa da, çok az sayıda kadın posta dağıtıyordu. USPS’e göre 1920’de ülkedeki 943 köy taşıyıcısının yalnızca %5’i kadındı.

Köy teslimatı, şehir teslimatı lehine kademeli olarak kaldırılırken, geri kalan kadın köy taşıyıcılarının çoğunluğu ya görevlerinden istifa etti ya da katiplik pozisyonlarına transfer edildi.

Birçok kadın da fabrikalarda çalışmaya başladı.
çalışan kadınlar 1920

Bayan Rayon İç Giyim Fabrikası’nın ameliyathanesi, 1920. George Rinhart/Corbis/Getty Images
ABD Çalışma Bakanlığı’na göre, 1920’de kadınlar işgücünün yaklaşık %20’sini oluşturuyordu ve bunların çoğu giyim, gıda ve tütün ürünleri imalatında çalışıyordu.

Öte yandan siyahi kadınlar, 20. yüzyılın başlarında büyük ölçüde tarım ve ev hizmetlerinde istihdam ediliyordu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında kadınlar ev içi ve kişisel hizmetlerde, büro işlerinde ve fabrika işlerinde çalıştılar.
kadın sekreter daktilo 1921

Bir ofiste çalışan kadın, ABD, 1921 dolayları. Evrensel Tarih Arşivi/Universal Images Group/Getty Images
Pek çok kadın, bir fabrikada çalışmak zorunda kalmak yerine, bir büroda sekreter veya bir büroda daktilo olarak daha yüksek maaşlı işler elde etmek için daktilo kullanmayı öğrendi. Chicago Ansiklopedisi’ne göre çalışma koşulları, ücretler ve büro işlerinde çalışma saatleri o zamanın en iyisi olarak görülüyordu.

Büro işi, evlenene kadar daktilo olarak çalışan genç, okuryazar ve çoğunlukla beyaz kadınları cezbetti, ancak yerlerine başka bir genç, bekar kadın geldi

5 Haziran 1920’de ABD Çalışma Bakanlığı’nda Kadın Bürosu kurulduktan sonra kadınların işgücünde daha fazla fırsatı oldu.

oyuncu Gertrude Olmstead 1920

MGM Stüdyolarından Gertrude Olmstead, müşteri tarafından yapılan elbiseyle kostüm tasarımını kontrol ediyor. Hulton-Deutsch/Hulton-Deutsch Koleksiyonu/Corbis/Getty Images
Sessiz filmlerin popülaritesi artmaya başladıkça kadınlar da beyazperdeye film yapma işi buldular.

1923 yılında “İş Kadını”, Kadın Film Öncüleri Projesi’ne göre, kadınların sinema endüstrisinde aktrislik dışında yaptığı 29 farklı işin listesini yayınladı.

İş pozisyonları arasında daktilo, yıldızların sekreteri ve yönetici sekreteri, kostüm tasarımcısı, terzi, telefon operatörü, kuaför, senaryo kızı, film rötuşçusu, başlık yazarı, reklam yazarı, müzisyen, film editörü, yönetmen ve yapımcı ve diğerleri yer alıyordu. .

Kadınlar ayrıca demirci olarak işlerde bulundu ve araçlarda çalıştı.
kadın demirci 1920

Atölyesinde çalışan bir kadın demirci, 1920 dolaylarında. Gamma-Keystone/Getty Images
Ancak çoğu meslek yalnızca evliliğin öncüsü olarak görülüyordu. History.com’a göre, hem yerli hem de göçmen kökenli evli beyaz kadınların yalnızca %10’u iş sahibi. Ancak evli olmayan beyaz kadınların sırf mali zorunluluktan dolayı iş sahibi olması daha yaygındı.

Büyük Buhran sırasında işsiz kadınlar “SheSheShe” kamplarına katılabildiler.

kadın çalışma kampı

Büyük Buhran sırasında birkaç kadın Bear Mountain’da işsiz, evsiz ve bekar kadınlar için bir çalışma kampına katılıyor. Getty Images

Corps Network’e göre, yalnızca erkeklerin ücretsiz oda ve yiyecek karşılığında katılmasına izin veren Sivil Koruma Birlikleri’nden ilham alan Eleanor Roosevelt, kadınların çevre koruma alanında da iş bulmasının bir yolu olarak “SheSheShe” kamplarını başlattı.

1950’lerde uçuş görevlileri, hava yoluyla seyahat etmenin incelik ve ihtişamın doruk noktası olarak görüldüğü, uçmanın altın çağının simgeleri haline geldi. Ancak bu “göz alıcı” kariyerle birlikte bir dizi cinsiyetçi protokol de geldi.

Condé Nast Traveller’a göre kadınların 32 ila 35 yaşlarına ulaştıktan sonra uçuş görevlisi olarak çalışmasına izin verilmiyorken, erkek uçuş görevlileri 60’lı yaşlarına kadar çalışabiliyordu.

1957’de Trans World Havayolları kadın uçuş görevlilerine yönelik evlenme yasağı kuralını kaldırdı. Ancak birçok havayolu şirketi yalnızca evli olmayan kadın uçuş görevlilerini işe almaya devam etti.

Pek çok kadın işgücüne katılırken, yine de onlardan “ikinci vardiya” olarak adlandırılabilecek şekilde evdeki görevlerini yerine getirmeleri bekleniyordu.

50’li yaşlarda ev hanımı ev sahibi ev satın alıyor

1960 yılında Amerikalı bir ev kadını bir TV reklamında Vel deterjanının temizleme gücünü gösteriyor. Hulton Arşivi/Getty Images

Kadınlar sekreterlik veya ofis işlerinden eve döndükten sonra yapacak başka bir işleri daha vardı: çocuklarla ilgilenmek, ev işlerini yapmak ve tabii ki kocalarının önünde sıcak bir akşam yemeği hazırlamak.

Bu, “ikinci vardiya” olarak bilinmeye başlandı. Kadınlar gün içinde herhangi bir ofiste veya başka işte çalışmazlarsa, “ev hanımı” statüsüne düşürülüyorlardı.

1950’li ve 1960’lı yıllarda kadınlar evlerinden kendi gelirlerini elde etmenin yaratıcı yollarını buldular.

tupperware partisi

Tupperware parti sahnesi, 1960. Science & Society Picture Library/SSPL/Getty Images

Birçok banliyö kadını, “Tupperware partileri” olarak bilinen organizasyonlarda Tupperware’i kendi evlerinin dışında satmaya başladı.

Annesi Sylvia’nın evde Tupperware satıcısı olduğu Lorna Boyd, “Tupperware… bu anneleri ‘olmaları gereken’ mutfaktan çıkarıp iş gücüne girmelerine ve ev dışında bir şeyler yemelerine izin verdi.” 1960’larda Smithsonian Enstitüsü’ne söyledi.

Kadınlar aynı zamanda kariyerlerinde de tarih yazıyorlardı.
Barbara Walters

Amerikalı yayın gazetecisi Barbara Walters, 1966’da New York’ta masasında çalışırken sandviç yiyor. Rowland Scherman/Getty Images

1960’larda Barbara Walters, New York’ta çalışan bir yayın gazetecisiydi. Variety’nin haberine göre, 1976’da gece haber programı yapan ilk kadın olacaktı.

Vietnam Savaşı’nın kapsamı giderek yaygınlaştıkça pek çok kadın da gazetecilik alanına katılıyordu.

Teknoloji tabanlı ve diğer bilgisayar programlama işleri artık erkeklerin hakimiyetinde olsa da, aynı işler 1960’larda “kadın işi” olarak kabul ediliyordu.

kadın bilgisayarlar 1960

Kadınlar, 1960 dolaylarında Ampex bilgisayar ürünleri bölümünde hafızaya saç benzeri teller ve minik metalik çekirdekler örüyorlar. Doğrulanmış Haberler/Arşiv Fotoğrafları/Getty Images

Smithsonian Magazine’e göre “bilgisayar kızları”, bilgisayar programcılığı alanında kariyer peşinde koşan “bilgili genç kadınlar” için kullanılan bir terim haline geldi.

Bilgisayar programlama, yazmaya veya dosyalamaya benzer “kolay” bir iş olarak görülüyordu; pek çok kadın, yazılım geliştirme olarak bilinen alanı kurmaya başladı.

Kadınlar çok geçmeden bilgisayar endüstrisindeki eğitimli işgücünün çoğunluğunu oluşturdu.
1960’larda çalışan kadın

Honeywell teyp sürücüsü bilgisayarında çalışan bir kadın, 1969 dolayları. Underwood Arşivleri/Getty Images
Ancak iş “vasıfsız” olarak görüldü.

The Guardian’a göre teknoloji Marie Hicks, “Programlanmış Eşitsizlik” kitabında “Kadınlar, hem kritik hem de aynı zamanda değersizleştirilen işler için kolay ve takip edilebilir bir işgücü olarak görülüyordu” dedi.

1960’lı yıllarda işyerinde kadınları ayrımcılıktan korumak için çok sayıda yasa çıkarıldı.
eşit ücret 1960’lar

Trafalgar Meydanı’ndaki kadınlara eşit ücret gösterisi, Londra, 1969. Stan Meagher/Daily Express/Hulton Arşivi/Getty Images

Başlık VII, işçileri ırk, renk, din, cinsiyet veya ulusal kökene dayalı istihdam ayrımcılığından koruyan 1964 Sivil Haklar Yasası’na eklendi.

1963 yılında, “aynı işyerinde esasen eşit iş” yapan erkek ve kadınları cinsiyete dayalı ücret ayrımcılığından korumak amacıyla 1963 Eşit Ücret Yasası kabul edildi.

Bu önlemler özellikle siyahi kadınlar için faydalı oldu. Ekonomi Politikası Enstitüsü’ne göre, 1970’lere kadar beyaz olmayan kadınlar işe alım sürecinde açıkça ayrımcılığa maruz kalabiliyor ve çoğunlukla beyaz ailelere ev hizmetlerinde görevlendiriliyorlardı.

1970’lerde endüstrinin bilgisayarların ne kadar değerli hale geleceğini fark etmesiyle bilişim işi daha fazla prestij kazandı.

kadın bilgisayar 1970

Bir kadın, 1970’lerde Servus tarafından üretilen eski model bir masaüstü bilgisayarda çalışıyor. Hulton Arşivi/Getty Images

Bu, kadınların artık pek çok bilgisayar programlama ofisinde hoş karşılanmadığı anlamına geliyordu.

Hicks, The Guardian’a “Düşük seviyeli dronlar olarak görülen kadın işçileri bilgisayarların başına vermeyeceklerdi” dedi.

New York Times 1990’lı yılları “çalışan kadınlar için en iyi dönem” olarak nitelendirdi.
cdc çalışanı 1995

1995 yılında bilgisayar başında çalışan CDC çalışanı. Smith Collection/Gado/Getty Images

Bilgisayarlar giderek daha yaygın hale geldi ve sekreterlere, banka memurlarına ve perakende çalışanlarına olan ihtiyaç azaldı. Kadınlar ezici bir çoğunlukla ofislerde çalıştırılmaya ve daha yüksek maaşlar almaya başladı.

Time’a göre kadınlar aynı zamanda evliliği ve çocuklarını da ileri yaşlara erteliyorlardı.
nasdaq kadınları 90’lar

İki iş kadını 1997 yılında Nasdaq Duvarı’ndaki en son hisse senedi fiyatlarını görüntülüyor. James Leynse/Corbis/Getty Images

Time’ın haberine göre, ilk onyılların çoğunda kadınlar 20 ila 22 yaşları arasında evleniyordu. 1990’da yaş 24’e yükseldi ve 1997’de kadınların ortalama evlenme yaşı 25’e yükseldi.

1995 yılında Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi’nin bir raporu için ankete katılan kadınların neredeyse yarısı, toplam aile gelirlerinin yarısını veya daha fazlasını kazandıklarını söyledi.

 

Son yıllarda ABD işgücünde kadınlar erkeklerden daha fazla işte çalışıyor.
1990’ların kadın ofisi

1990’larda bir ofis binasında çalışan kadın. Wally Santana/AP Görselleri
Fortune’a göre 2020’nin başında erkeklerden 109.000 daha fazla kadın çalışıyordu ve ABD’deki kadınlar işgücünün %50,4’ünü oluşturuyordu.

Sağlık ve eğitim gibi geleneksel olarak kadınları işe alan sektörler büyüyordu ve daha önce erkeklerin hakim olduğu diğer endüstriler de her zamankinden daha fazla kadını işe alıyordu.

Forbes’a göre madencilik ve tomrukçuluk işlerinin %13,8’i kadınlar tarafından yapılıyordu ve imalat ve taşımacılıkta da geçmiş yıllara göre daha fazla kadın istihdam ediliyordu.

Korona virüs salgını, kadınların işgücüne katılım oranının Ocak 2021’de 33 yılın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu.

koronavirüs salgını duvar resmi
İnsanları koronavirüs salgını sırasında evde kalmaya çağıran bir duvar resmi. FREDERIC J. BROWN/AFP/Getty Images

CNBC’ye göre ABD’de Şubat 2020’den bu yana 2,3 milyondan fazla kadın iş gücünden ayrıldı; buna karşılık işsiz olarak kayıtlı yaklaşık 1,8 milyon erkek var. Ulusal Kadın Hukuk Merkezi’ne göre bu, kadınların işgücüne katılım oranını %57 ile 1988’den bu yana en düşük seviyeye getirdi.

Ancak pandemi sonrası işsiz kalan kadınların gerçek sayısı, işgücünden ayrılmış ancak aktif olarak iş aramayanlar nedeniyle çok daha yüksek olabilir.

Ocak 2021’de 275.000 kadın işgücünden ayrıldı; bu, o ay 20 yaşın üzerindeki tüm işsiz işçilerin %80’ini oluşturuyor.

Business Insider’dan Juliana Kaplan’ın daha önce bildirdiğine göre, durum siyahi kadınlar için daha da kötüydü. NWLC’ye göre Ocak 2021’de 20 yaş ve üzeri siyah kadınların %8,5’i işsizdi; bu oran Aralık 2020’de %8,4 ve Şubat 2020’de %4,9’du.

Bunun tersine, 20 yaş ve üzeri beyaz erkeklerde işsizlik oranı, Aralık 2020’deki %5,8 ve Şubat 2020’deki %2,7’ye kıyasla Ocak 2021’de %5,5 oldu.

2024 yılında ABD’de çalışanların neredeyse yarısı kadındır. Birçok kadın kendi işini kuruyor ve geleneksel kariyer yerine girişimciliği seçiyor.

küçük işletme sahibi çiçekçi dükkanında çalışırken bilgisayar kullanıyor

Bir kadın küçük bir çiçekçilik işletmesi işletiyor. AsiaVision/Getty Images

Bağımsız Kadın Forumu’nun yakın tarihli bir raporunda, ABD’deki tüm hanelerin %16’sında kadınların birincil veya tek “ekmek kazananları” olduğu belirtildi. Raporda ayrıca hanelerin yüzde 29’unun hem erkek hem de kadın eşlerinin aynı miktarda para kazandığını bildirdiği ortaya çıktı.

St. Louis Federal Rezerv Bankası’na göre kadınların işgücüne katılımı Ocak 2024’te %57,5’ti; bu oran hâlâ salgın öncesi seviyelerin altında ancak 2021’den bu yana artış gösteriyor.

Her zamankinden daha fazla kadın kendi işini kuruyor ve geleneksel 9’dan 5’e kadar yapılan işler yerine girişimciliği seçiyor.

Wells Fargo’ya göre, 2019’a kıyasla %13,6 artışla ABD’deki tüm işletmelerin %39,1’ini oluşturan 14 milyon kadına ait işletme var.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *