Wall Street ekonominin yumuşak inişine büyük yatırım yapıyor

Yatırımcılar korkularını bırakıp nakitlerini daha maceracı hale getirdikçe risk Wall Street’te yeniden moda oldu.

İki yıl öncesine göre yüzde 9’un üzerinde 40 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon ve Fed’in neredeyse sıfırdan yüzde 5’in üzerine çıkardığı faiz oranlarına ilişkin endişeler artık geride kaldı.

Banka iflasları, ticari gayrimenkul sıkıntıları ve tüketiciler ile işletmeler üzerindeki durgunluğu tetikleyen mali baskılara ilişkin endişeler azaldı.

İki büyük dış çatışma, küresel ekonomik rahatsızlık, donmuş konut piyasası, siyasi çekişme ve yapay zeka hisselerindeki balonla ilgili endişeler, potansiyel kazanımlara dair heyecanla gölgelendi.

Hâlâ temkinli davranan yatırımcılar var ancak güçlü büyüme ve istihdamın yanı sıra Fed’in bu yılın sonlarında faiz indirimine gitme ihtimalinin de etkisiyle genel piyasa hissiyatı son aylarda yükselişe geçti.

Wall Street, Fed’in işsizlik artmadan veya durgunluk yaşanmadan enflasyonu düşürmeyi başaracağı yumuşak inişe büyük yatırım yapıyor.

Yatırımcılar ayrıca, Hazine bonosu ve tasarruf hesapları gibi daha güvenli rakiplerin getirilerinin düşmesi nedeniyle hisse senedi gibi riskli varlıkların düşen faiz oranlarından faydalanmasını bekliyor.

BlackRock Yatırım Enstitüsü yakın zamanda yaptığı bir yorumda, “Risk alma ortamı şimdilik destekleyici” dedi.

Varlık yöneticisinin araştırma kolu, bu yıl piyasayı daha da yükselten Nvidia gibi yapay zeka bağlantılı hisse senetleri etrafındaki heyecanın daha geniş bir isim yelpazesini kapsayacak şekilde genişleyebileceğini öne sürdü.

BII, “Bu yıl ABD hisse senetlerine fazla ağırlık verdik çünkü iyimser risk iştahının devam edebileceğini ve yapay zekanın ötesine geçebileceğini düşünüyoruz” dedi. Ancak enflasyonun bu yılın sonlarında tekrar yükselebileceğine işaret etti.

İlgili Öyküler

Piyasa araştırmacısı, “gürültülü 1990’lar” geri dönerken hisse senetlerinin Fed’in politika rejimi altında yükselmeye devam edeceğini söylüyor

David Rosenberg, Jeremy Grantham ve diğer 4 piyasa gurusu az önce borsa balonunun alarmını çaldı

Neden bir piyasa uzmanı, ‘uzun vadeli bir boğa piyasasında’ hisse senetlerinin 2026’ya kadar %26 daha kazanacağını düşünüyor?

Benzer şekilde, Goldman Sachs analistleri yakın tarihli bir görünümde, resesyonun hafifletilmesi ve faiz indirimlerinin yatırımcıları cesaretlendirmesi nedeniyle bu yıl “risk iştahının artmaya hazır olduğunu” söyledi.

Müzik durduğunda

Hisse senetleri ve ekonominin görünümü daha parlak görünebilir, ancak mevcut heyecan konusunda en azından biraz şüpheci olmakta fayda var.

Ne de olsa olumlu görünmek Wall Street’in çıkarınadır; çünkü yukarı yönlü bir ton yakalamak, insanları piyasalardan uzak durmaya çağırmak yerine her zaman daha fazla müşteri fonu çeker.

Yenilenen risk iştahı aynı zamanda sonu kötü bitecek olan yeni bir açgözlülük ve spekülasyon dalgasını da temsil edebilir.

Kıdemli ekonomist David Rosenberg yakın tarihli bir notunda, “Kimse değerlemeleri umursamıyor gibi görünüyor ve şimdi Wall Street stratejistleri yepyeni bir çağda olduğumuzu iddia ediyor” dedi.

Benzer şekilde balon uzmanı Jeremy Grantham, ABD borsa tarihinde bugünkü yüksek değerlemelerden veya tam istihdamdan hiçbir zaman kalıcı bir yükseliş yaşanmadığı konusunda uyardı.

Grantham, yüksek değerlemelerin gelecekteki getirileri aşındırdığının altını çizdi; bu da hisse senetlerinin uzun vadeli görünümünün “tarihin neredeyse diğer zamanları kadar kötü” olduğu anlamına geliyor.

Piyasa boğaları bile aşırı coşkunun acı verici bir düzeltmeye yol açabileceğinden endişe ediyor.

Üst düzey analist Ed Yardeni bu yılın başlarında “Erimelerle ilgili sorun, erimeye ihtiyaç duymalarıdır” dedi.

FOMO ve risk

Daha güneşli bir ekonomik görünüm, yakında faiz indirimi vaadi ve yapay zekanın üretkenliği artırma ve kurumsal karları artırma potansiyeli, şu anda bir yatırımcı olarak olumlu hissetmenin nedenlerinden sadece birkaçı.

Ancak hisse senetleri, bitcoin, altın ve ev fiyatlarının rekor seviyelere yakın olması, enflasyonun Fed’in hedef oranının neredeyse iki katı seviyesinde takılıp kalması, işsizliğin Şubat ayında 2 yılın en yüksek seviyesine çıkması ve küresel büyümenin hızla artması da endişeye neden oluyor. karşı rüzgarlar devam ediyor.

Şimdilik, yatırımcılar bir çöküşte para kaybetmekten çok daha fazla kazanımı kaybetmekten endişe ediyor gibi görünüyor, bu da piyasaların neden risk odaklı bir ruh halinde olduğunu açıklamaya yardımcı oluyor.

Swissquote Bank’ın kıdemli analistlerinden İpek Özkardeskaya yakın tarihli bir notunda, “Yükseliş eğilimi bırakılamayacak kadar güçlü ve AI rallisini kaçırma korkusu şu anda büyük hisse senetlerinin ana itici gücü” dedi.

Yatırımcıların piyasalar ve ekonomi konusunda iyimser oldukları için ödüllendirilip ödüllendirilmeyeceği, yoksa FOMO ve kitlesel spekülasyona boyun eğdikleri için cezalandırılıp cezalandırılmayacağı henüz net değil. Şimdilik riski kucaklayanlar adrenalinin tadını çıkarabilirler.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *