Warren Buffett’ın favori piyasa göstergesi 2 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak hisse senetlerinin aşırı değerlendiğinin ve çökebileceğinin sinyalini verdi

Warren Buffett’ın favori piyasa göstergesi %184 ile iki yılın en yüksek seviyesine yükseldi ve hisse senetlerinin aşırı değerlendiğinin ve yıkıcı bir çöküş yaşayabileceğinin sinyalini verdi.

“Buffett Göstergesi”, aktif olarak işlem gören tüm ABD hisse senetlerinin toplam piyasa değerini alır ve bu rakamı, gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) için en son üç aylık tahmine böler. Yatırımcılar bunu borsanın genel değerini ulusal ekonominin büyüklüğüyle karşılaştırmak için kullanıyor.

Wilshire Indexes’e göre FT Wilshire 5000 endeksi bu yıl %9 artışla rekor seviyeye ulaşarak piyasa değerini yaklaşık 51,47 trilyon dolara çıkardı.

ABD GSYİH’sı, salgının en düşük seviyesinden geçen çeyrekte %40 artışla 27,94 trilyon dolara yükseldi. İlk rakamın ikinciye bölünmesi %184 sonucunu verir.

Buffett Göstergesinin iki yılın en yüksek seviyesinde olduğunu gösteren grafik
Buffett Göstergesi Wilshire Endeksleri

Buffett, 2001 yılında Fortune’daki bir makalesinde, kendi adını taşıyan ölçütün “değerlemelerin herhangi bir anda nerede durduğunu gösteren muhtemelen en iyi tek ölçü” olduğunu ilan etmişti.

Berkshire Hathaway’in CEO’su, hisse senetlerinin muhtemelen yüzde 100 okumayla oldukça değerleneceğini ve pazarlık bölgesine yüzde 70 ya da yüzde 80’le yaklaşacaklarını söyledi. Ancak bunları yüzde 200 sınırına yakın bir yerde satın almanın “ateşle oynamak” olacağı konusunda uyardı.

İlgili Öyküler

Seçkin strateji uzmanları, S&P 500’ün ‘tuhaf bir şekilde aşırı değerli’ olduğunu ve durgunluk başlarken yüzde 49 oranında çökebileceğini söylüyor

Warren Buffett bir keresinde çoğu dot.com girişiminin başarısız olacağı konusunda uyarmıştı. Sözleri Amazon’un Jeff Bezos’unun altında bir ateş yaktı.

David Rosenberg, Jeremy Grantham ve diğer 4 piyasa gurusu az önce borsa balonunun alarmını çaldı

Efsanevi yatırımcı, göstergenin dot-com balonu sırasında rekor bir seviyeye yükselmesinin, bir çöküşün yaklaştığını gösteren “çok güçlü bir uyarı sinyali” olması gerektiğini ekledi.

Hisse senetlerinin bu yıl rekor seviyelere ulaşması birçok yorumcunun balon alarmı çalmasına neden oldu.

Indeed şirketlerin işe alımda yapay zeka kullanımının adil, etik ve etkili olmasını sağlamanın 4 yolunu paylaşıyor
Gerçekten Sponsorlu İçerik
Indeed şirketlerin işe alımda yapay zeka kullanımının adil, etik ve etkili olmasını sağlamanın 4 yolunu paylaşıyor

Öfkeli ralli, Nvidia ve Microsoft gibi yapay zeka ile ilgili hisse senetleri etrafındaki büyük heyecan ve Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşüreceği ve ekonominin bu yıl resesyondan kurtulacağı yönünde Wall Street’te artan umutlarla alevlendi.

Buffett’ın ölçütü, 2022’nin başında %200’ü aşarak kırmızı renkte parladığında değerini kanıtladı. S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite önümüzdeki 12 ay içinde sırasıyla %19 ve %33 düşüş yaşadı.

Bununla birlikte, göstergenin mükemmel olmaktan uzak olduğunu belirtmekte fayda var. Hisse senedi piyasasının mevcut değerini önceki çeyreğe ait büyüme okumasıyla karşılaştırır.

Aynı zamanda yurt dışı gelirleri hariç tutan GSYİH’ye de dayanıyor, oysa ABD hisse senetleri şirketlerin yurt içi ve uluslararası operasyonlarının değeri üzerinden fiyatlanıyor.

Singapur birinci sınıf yeteneklere erişime sahip olduğunu iddia ediyor. 17 yıldır burada yaşayan ve çalışan bir yönetici bunun neden doğru olduğunu paylaşıyor.

SPONSORLU İÇERİK Singapur EDB’den

Singapur birinci sınıf yeteneklere erişime sahip olduğunu iddia ediyor. 17 yıldır burada yaşayan ve çalışan bir yönetici bunun neden doğru olduğunu paylaşıyor.

Ancak metriğin geçmişteki piyasa felaketlerinden önceki yüksek seviyelere geri dönmesi bazı uzmanlar için açık bir tehlike işareti.

Hem Hussman Investment Trust’ın başkanı John Hussman hem de B. Riley Wealth Management’ın baş yatırım stratejisti Paul Dietrich, göstergenin yükselişini acı verici bir patlamayla sona erebilecek bir balonun kanıtı olarak işaret etti.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *