Why a recession is 4 times more likely than an economic expansion this year, according to economist David Rosenberg

Ekonomist David Rosenberg son aylarda resesyon alarmını çalıyor ve artık ABD’nin bu yıl daralma görme ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu düşünüyor.

Rosenberg Araştırma başkanı, resesyonun ekonomik genişlemeden dört kat daha muhtemel olduğuna inandığını ve resesyon anlatısının tekrar odağa gelmesine kadar daha fazla sinyalin gelmesinin an meselesi olduğunu söyledi.

Şubat ayındaki %3,2’lik tüketici fiyat endeksi beklenenden daha sıcaktı; bu durum enflasyon kaygılarını artırdı ancak tüketicilerin harcamaya devam etmesi ve ekonominin sağlam temeller üzerinde kalması durumunda pek çok ekonomistin resesyona havlu atacağı yönündeki beklentileri destekledi.

Ekonomist, işsizlik oranındaki beklenmedik sıçramanın ardından sürpriz bir durgunluğun yaşanabileceğini söylüyor

Ekonomistler, borç yüklü şirketlerin yüksek faiz oranlarının acısını atlatması nedeniyle işten çıkarmaların gelebileceğini söylüyor

Chase CEO’su Jamie Dimon ve milyarder hedge fonu kurucusu Ray Dalio, ABD ekonomisine ilişkin uyarıların şimdilik yanlış olduğunu itiraf ediyor

Ancak Rosenberg bu çağrıdan vazgeçmedi.

Pazartesi günü CNBC’ye verdiği röportajda “Kendimi 1492’de Isabella Ferdinand’ın önünde duran ve onlara şunu söylemeye çalışan Christopher Columbus gibi hissediyorum: Hayır, dünya düz değil” dedi.

Ekonomist, ilk çeyrekte reel perakende satış hacimlerinin yıllık bazda %1,8, sanayi üretiminin ise %5,6 düştüğünü vurguladı. Tarihsel kalıplar, gerçek perakende satışlar ve üretimdeki bu tür eş zamanlı daralmaların genellikle ekonomik bir gerilemenin habercisi olduğunu gösteriyor.

[H]tarihsel olarak, bu gerçekleştiğinde, bir sapma olmadığı sürece, bir durgunluğa girme ihtimaliniz genişlemeye göre dört kat daha fazladır. Dolayısıyla veri akışının son birkaç ayda olduğu gibi devam edip etmediğini bilmeniz an meselesi. Rosenberg, “Resesyon söyleminin daha kapsamlı bir şekilde geri geleceğini düşünüyorum” dedi.

Ayrıca iş sektörüne de dikkat çekerek, işsizlik oranının hâlâ düşük görünmesine rağmen iş başvuruları verilerinde “büyük bir ikilem” bulunduğunu belirtti.

“Anlık talep sayıları son derece düşük kaldı, ancak bu size şirketlerin insanları kovmadığını gösteriyor. Ancak devam eden taleplerin birikmiş yığınına bakın. Artmaya devam ettiler. Ve bu size her şeyin giderek daha da zorlaştığını gösteriyor. İşsizlerin yeni bir iş bulmaları için birikmiş işler var” dedi.

Rosenberg, geçen yıl yaratılan tüm işlerin yarı zamanlı olduğunu, birçok işçiyi işsizlik sigortasından yararlanamaz hale getirdiğini ve potansiyel olarak verileri olumsuz yönde etkilediğini ileri sürerek hane halkı anketindeki işsizlik rakamına şüpheyle yaklaştı.

“Amerika Birleşik Devletleri’nde Şubat ayının 12 ayı boyunca tek bir net yeni tam zamanlı iş yaratılmamışken, nasıl canlı bir işgücü piyasasından bahsedebiliriz? Bu çemberi, gerçekten güçlü bir işgücüne sahip olduğumuza dair bir anlatıya nasıl dahil edersiniz? pazar bizim elimizde mi?” diye sordu.

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *