Y kuşağı kadınları ekonomiyi ele geçiriyor

Ned Davis Research’e göre Y kuşağı kadınları küresel ekonomi üzerinde büyük bir etkiye sahip olmaya başlıyor ve bu, önümüzdeki yıllarda borsayı daha da yukarılara taşıyacak.

NDR baş ekonomisti Alejandra Grindal yakın zamanda yayınladığı bir notta üretken çağdaki kadınların işgücüne katılım oranının 2023’te ABD, Avustralya, Japonya, Almanya, İtalya ve Güney Kore’de rekor seviyeye ulaştığını vurguladı.

Genel olarak, birçok gelişmiş ekonomide kadınların işgücüne katılım oranı 2019’dan bu yana arttı ve erkek emsallerinin kazanımlarını çok geride bıraktı.

Ned Davis soruşturması

“Talep edilen iş türlerinin bir kombinasyonunun (kadın yoğunluğunun daha fazla olduğu, erkeklerle karşılaştırıldığında genç kadınlar arasında daha yüksek düzeyde yüksek öğrenime sahip olduğu ve bağımlı bakımı için daha fazla esnekliğe izin veren daha fazla evden çalışma) bir kombinasyonunun ortaya çıkması muhtemeldir. Katılımın artmasında rol oynadı” dedi Grindal.

Duyuru

Eğitim, istihdam ortamında önemli bir rol oynuyor ve Grindal, 19 büyük ekonomide, 25 ila 34 yaş arası kadınların lise dışında bir eğitim alma olasılığının erkeklere kıyasla daha yüksek olduğunun altını çizdi.

Grindal, “Yüksek eğitimli insanlar arasında işsizlik oranı daha düşük olma eğiliminde, bu da kadınların işgücüne daha yüksek katılımını açıklamaya yardımcı oluyor. Yüksek eğitimli kişilerin tam zamanlı işlere sahip olma ve üretken bir şekilde istihdam edilme olasılıkları da daha yüksek” diye açıkladı.

İlgili Öyküler

Mega-Cap Teknoloji Hakimiyetine Rağmen Borsa Genişliğinin Sağlıklı Olduğunu Gösteren İki İşaret

Bugün borsa: ABD hisse senetleri Nvidia’nın büyük yapay zeka etkinliği öncesinde ve yatırımcılar Fed toplantısına hazırlanırken yükseliyor

NDR: Hisse Senedi Piyasası, Tarihsel Ortalamaya Göre Mevcut Yükseliş Rallinin Yalnızca %50’sini Aştı

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri, 2019’dan bu yana Y kuşağı kadın işgücünde bir artış gördü ve bu, daha fazla ekonomik büyüme için iyiye işaret.

Bunun nedeni, NDR araştırmasının ABD’deki bekar kadınların erkeklerle karşılaştırıldığında daha fazla para harcadığını, ev sahibi olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve üretkenlik artışı için daha fazla avantaj sunduğunu ortaya çıkarmasıdır.

Duyuru

Bütün bunlar ekonomi açısından olumlu.

Grindal, “Diğer her şey sabit tutulduğunda, kadınların işgücüne katılımının artması potansiyel reel GSYİH büyümesini de artırıyor” dedi. “Bu yalnızca işgücü arzı bileşeninden değil, aynı zamanda üretkenlik biçiminden de kaynaklanıyor. Genç kadınların yüksek eğitim alma ve dolayısıyla üretken bir şekilde istihdam edilme olasılıkları daha yüksek.”

Şöyle devam etti: “Kadınların çocuklarının eğitimine de para harcama olasılıkları daha yüksek, bu da gelecekte daha üretken nesillerin oluşmasına yol açıyor.”

Kadın istihdamındaki güçlü artışın belki de en önemli yönü, bunun ileri yaşlarına yeni girmeye başlayan Y kuşağı tarafından yönlendiriliyor olmasıdır.

Yaklaşık 30 ila 50 arasındaki bu yaş aralığı tipik olarak ev satın almak, aile kurmak, işte terfi almak ve daha fazla para kazanmak gibi yaşam olaylarını içerir ve bunların tümü genel ekonomiyi canlandırır.

Grindal borsayı takip etti ve bunu olgun nüfus ile genç nüfusu karşılaştıran ABD MY endeksiyle karşılaştırdı. Aşağıdaki grafik, hisse senetlerinin 2030’lara kadar yükselebileceğini gösteriyor.

Ned Davis araştırması

Grindal, “Önemli olan, ekonominin büyük oranda olgun nüfusa sahip olduğu durumlarda işçilerin daha üretken olduğu ve gelirlerin daha yüksek olduğudur.” dedi. “Bu sonuçta hisse senedine yapılan harcamaların ve yatırımların artmasına neden olur ve bu da hisse senedinin fiyatını yükseltir.”

About Admin

My self Umer. I’m an Author and Founder of starqms.com. I’m from Pune and If I talk about my Education then I’m B.com Graduate and complete my MBA (Finance & Accounts). I love to share my experience and knowledge to others, that’s why I’m here.

View all posts by Admin →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *